Zapis w testamencie





Zapis windykacyjny w testamencie

W polskim prawie w ogólnej treści testamentu nie można zapisać komuś konkretnej rzeczy. W ostatniej woli możesz wymienić jedynie spadkobiorców oraz opisać, kto jaką część majątku ma otrzymać, np. syn dziedziczy 1/3 majątku, a córka 2/3.

W naszym kraju nie ma testamentów działowych, czyli takich, jak czasem można zobaczyć na amerykańskich filmach.
Uwaga! Nie możesz zrobić po prostu listy osób z informacją, kto co ma po Tobie dostać. To najczęstszy błąd, gdy zamierzasz sam, a nie u notariusza spisać testament. W postępowaniu o dział spadku sąd może, ale nie musi uwzględnić Twoją wolę i przyznać spadkobiercom określone przedmioty.


Zapis windykacyjny

Istnieje jednak możliwość, by konkretna osoba na pewno dostała konkretną rzecz, np. córka samochód. Najskuteczniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest zapis windykacyjny w testamencie
Uwaga! Możesz go zrobić tylko w testamencie spisanym u notariusza.

Zalety testamentu z zapisem windykacyjnym

Notariusz skorzysta z odpowiednich przepisów i tak dopasuje treść testamentu, by dokładnie odpowiadała ona temu, jak zamierzasz rozdysponować swój majątek.

Testament z zapisem windykacyjnym bardzo trudno podważyć.

Twój testament zostanie bezpłatnie zarejestrowany w specjalnym rejestrze notarialnym. Nie ma wiec szans, by zaginął.

W razie sprawy spadkowej, spadkobiercy będą musieli przedstawić testament w sądzie. Nie można go zataić.

Po śmierci spadkodawcy osoba, która coś dziedziczy na podstawie zapisy windykacyjnego w testamencie, od razu staje się właścicielem tej rzeczy. Nie musi być przeprowadzany dział spadku, a to oznacza że np. córka może od razu dostać samochód, zanim cały spadek zostanie podzielony między wszystkich spadkobierców.
Uwaga! Osoba, która dostała zapis w przepisach nazywana jest zapisobiercą. Podobnie jak spadkobiercy odpowiada ona za długi, jakie pozostawił testator (czyli osoba, która sporządziła testament). Ale tylko do wartości otrzymanych rzeczy.




Ile kosztuje testament z zapisem windykacyjnym?

Za sporządzenie testamentu z zapisem windykacyjnym maksymalna taksa notarialna wynosi 246 zł (brutto, czyli już z podatkiem VAT). Za każdą rozpoczętą stronę wypisu (dokumentu, który otrzymasz od notariusza) zapłacisz 7.38 zł.

Komentarze

Czytaj także...