Świąteczna pomoc lekarska

Gdzie szukać pomocy lekarza w święta?

Na co dzień mamy problemy z dostaniem się nawet do lekarza pierwszego kontaktu. Chorych jest zwykle więcej niż "numerków", więc tylko część pacjentów może skorzystać z pomocy.




Jednak gdy pomocy lekarza potrzebujesz w święta, jesteś w lepszej sytuacji. Sieć placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej działa na innych zasadach niż placówki dzienne, np. nie ma numerków i wszyscy chorzy są przyjmowani.

Do tego chętnych na wizytę u lekarza jest po prostu mniej, a poradę lekarską możesz wtedy uzyskać także przez telefon.

Jak znaleźć placówki medyczne pełniące dyżury lekarskie?

Informacje o dyżurujących placówkach znajdziesz na tablicach ogłoszeń w przychodniach POZ - warto zapisać ich adresy i telefony.

Dane dyżurujących placówek publikują również wojewódzkie oddziały NFZ na swoich stronach internetowych. Linki do stron poszczególnych oddziałów znajdziesz pod adresem: www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/nocna-i-swiateczna-opieka-zdrowotna-od-1-pazdziernika-2017-r-,280.html

W razie nagłej potrzeby numer do najbliższej dyżurującej placówki uzyskasz, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Uwaga! Nie wszystkie placówki dyżurne realizują wizyty domowe, więc w razie takiej potrzeby zapytaj dyspozytora o pomoc wyjazdową. 

Zamiast wizyty u lekarza pierwszego kontaktu

W czasie świąt działa rozbudowana sieć placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przez cała dobę.  W razie zachorowania lub nagłego pogorszenia zdrowia możesz skorzystać z pomocy w dowolnej dyżurującej placówce.

Nie ma znaczenia, gdzie mieszkasz i do którego lekarza POZ jesteś zapisany.

Dyżurujący w placówkach lekarze udzielają chorym pomocy:
  • w warunkach ambulatoryjnych - czyli bezpośrednio w placówkach;
  • na wizytach domowych - w uzasadnionych przypadkach;
  • telefonicznie - wystarczy zadzwonić do palcówki i poprosić o rozmowę z lekarzem
W placówkach świadczone są też zabiegi pielęgniarskie (zlecone przez lekarza POZ lub lekarza dyżurnego). Mogą zostać wykonane w dyżurującej placówce lub gdy wymaga tego stan chorego - w ramach wizyty domowej.

W punkcie nocnej i świątecznej pomocy możesz także w razie potrzeby otrzymać receptę (recept nie wystawiają natomiast zespoły pogotowia ratunkowego).

Zamiast wizyty u lekarza specjalisty

Dyżury świąteczne pełnią także lekarze specjaliści: chirurdzy, okuliści, stomatolodzy.

Z dyżuru specjalisty możesz skorzystać w tzw. stanach nagłych, np. w razie bólu zęba czy urazu oka (gdy nie ma zagrożenia życia, ale potrzebujesz pomocy specjalisty).

Uwaga! Chorzy potrzebujący pomocy specjalisty często zgłaszają się do placówek SOR, w których nie zawsze przyjmują specjaliści. W razie nagłej potrzeby zadzwoń na numer 112 i poproś o adres i numer telefonu do odpowiedniej placówki pełniącej dyżur.

Kiedy lekarz ma obowiązek przyjechać do domu?

Lekarz, który świadczy pomoc wyjazdową powinien przyjechać do chorego w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta, gdy:
  • pomocy potrzebuje chory leżący lub z niepełnosprawnością ruchową;
  • chory nie jest w stanie dojechać do lekarza z uwagi na podeszły wiek;
  • chory nie ma możliwości dojazdu do placówki (brak autobusu, auta).
Wizytę domową zamówisz telefonicznie lub w dyżurującej placówce - osobiście lub przez osobę trzecią.




Przepustka ze szpitala na święta

Wprawdzie szpitale nie mają obowiązku wydawania przepustek, jednak część z nich przyjmuje procedurę wydawania przepustek pacjentom np. na weekendy, święta. Warto zapytać lekarza lub pielęgniarkę oddziałową o taką możliwość.

W razie pogorszenia samopoczucia chory bez problemu zostanie z powrotem przyjęty na swój oddział.
Uwaga! Niektórzy pacjenci, aby spędzić święta z bliskimi, decydują się wypisać ze szpitala "na własne życzenie". Jednak w takim przypadku szpitale często odmawiają ich ponownego przyjęcia lub żądają od pacjentów nowego skierowania - nawet w razie nagłego pogorszenia zdrowia. W takiej sytuacji choremu pozostaje tylko wizyta na SOR. 

Komentarze

Czytaj także...