Upadłość konsumencka krok po kroku - jak ogłosić upadłość?

Upadłość konsumencka krok po kroku

Gdy nie ma szans na spłatę długów, sąd może Ci umorzyć część zobowiązań i ustalić plan spłaty pozostałych.

Upadłość konsumencka to rozwiązanie skierowane do osób, które z różnych powodów – utraty pracy, choroby czy rosnących rat kredytu – nie są w stanie spłacić swoich zobowiązań pieniężnych. Przy czym ta niewypłacalność nie może być chwilowa, musi trwać od co najmniej trzech miesięcy.

Kiedy można ogłosić upadłość konsumencką?

Nie musisz mieć wielu wierzycieli, by ogłosić upadłość konsumencką. Wystarczy jeden. Dla przykładu: masz kredyt mieszkaniowy, którego z powodu wzrostu rat, nie jesteś w stanie spłacać.

Uwaga! Po trzech miesiącach niepłacenia rat możesz złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jednak nie wszystkie rodzaje długów można umorzyć. Upadłość konsumencka nie obejmuje np. długów alimentacyjnych.

Wniosek o upadłość konsumencką do sądu

Aby skorzystać z tego rozwiązania, należy złożyć do sądu wniosek o upadłość konsumencką (obowiązuje specjalny formularz) i zapłacić 30 zł. Właściwy jest sąd upadłościowy (rejonowy mający wydział gospodarczy). Wypełniając formularz, musisz podać aktualne i kompletne dane na temat majątku i wierzycieli. Należy go też uzasadnić.

Uwaga! Jeżeli sąd uzna, że przesłanki do ogłoszenia upadłości konsumenckiej zostały spełnione, ogłosi ją i wyznaczy syndyka, który obejmie zarząd nad Twoim majątkiem. Od tego momentu będziesz mógł zawierać tylko drobne umowy związane z codziennym życiem.

Co potem?

Syndyk sprzeda majątek, pozostawiając jedynie przedmioty pierwszej potrzeby. Sprzeda kosztowności, wartościowy sprzęt RTV i AGD, pojazdy itp. Ponadto dokona zajęcia wynagrodzenia ponad kwoty wolne od egzekucji. Po likwidacji majątku sąd ustali plan spłaty pozostałych wierzytelności. Określi w nim, w jakim zakresie i w jakim czasie (nie dłuższym niż 3 lata) będziesz je zwracać. Po wykonaniu planu spłaty pozostałe zobowiązania zostaną umorzone.

Wady i zalety upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka to dobry sposób na wyjście z długów. Jej konsekwencją jest jednak utrata majątku. Przed rozpoczęciem starań o ogłoszenie upadłości konsumenckiej warto więc skonsultować się z prawnikiem, który pomoże ocenić sytuację.

Komentarze

Czytaj także...