Rachunki za prąd w 2023 r. - ile będziemy płacić za prąd?

Rachunki za prąd w 2023 r. Ile będziemy płacić za prąd w przyszłym roku?

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku na w pewnym stopniu uchronić nas przed podwyżkami. Prace nad nią jeszcze trwają, ale znamy już najważniejsze założenia.

Dla kogo cena prądu będzie bez zmian?

Gospodarstwa domowe za 1 kWh zapłacą tyle, ile prąd kosztuje teraz, ale pod warunkiem, że zmieszczą się w limicie zużycia energii elektrycznej. Planowany limit podstawowy to 2000 kWh rocznie. Dotyczy od większości gospodarstw domowych, nie ma znaczenia, czy jedno, czy wieloosobowych. Są też limity wyższe.

Jeśli w rodzinie jest osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności, wynosi on 2600 kWh, a limit dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny to 3000 kWh. Dotyczy to wszystkich rodziców z ważną Kartą Dużej Rodziny, nawet seniorów, którzy wychowali troje lub więcej dzieci.

Uwaga! Aby skorzystać z zamrożonych cen w limicie podstawowym, nie będzie trzeba składać wniosków. Limit podwyższony otrzymasz, jeśli złożysz oświadczenie o posiadaniu Karty Dużej Rodziny, orzeczenia o niepełnosprawności (w stopniu umiarkowanym lub znacznym) albo decyzji podatkowej dotyczącej podatku rolnego. Trzeba je będzie dostarczyć dostawcy energii elektrycznej do 30 czerwca 2023 roku.

A kto i kiedy zapłaci więcej za prąd?

Jeśli przekroczysz limit, każda kolejna kilowatogodzina będzie rozliczana według aktualnie obowiązującej taryfy. Jakiej? Tego jeszcze dokładnie nie wiadomo. Nowa taryfa zostanie zatwierdzona pod koniec roku przez Urząd Regulacji Energetyki.

Uwaga! Wyższa cena dotyczyć będzie wyłącznie zużycia ponad limit. Ceny zamrożone ustawą nie będą dotyczyć tych odbiorców, którzy mają podpisaną umowę ze sprzedawcą energii elektrycznej, a w umowie określoną cenę kilowatogodziny. Najczęściej są to umowy na czas określony (np. na 2 lub 3 lata) z tzw. gwarancją stałej ceny.

Ta cena wpisana do umowy będzie obowiązywała do końca jej trwania, bez względu na to, czy jest wyższa czy niższa od ceny energii elektrycznej zamrożonej ustawą.

Mieścisz się w limicie?

Najprościej sprawdzisz to, zaglądając do swoich rachunków za energię elektryczną. Musisz podsumować wartość z pozycji „zużycie energii” (lub „energia czynna”) wyrażoną w kWh ze wszystkich rachunków za ubiegły rok (ewentualnie obliczyć szacunkowo, np. mnożąc zużycie z rachunku miesięcznego przez 12).

Zużycie energii elektrycznej możesz też sprawdzić, logując się na swoje konto w internetowym biurze obsługi klienta, tzw. eBOK-u. Jeśli nie masz konta, wejdź na stronę swojego dostawcy, znajdziesz tam informację, jak je założyć. 

Komentarze

Czytaj także...