Jak można dorobić do emerytury – dorabianie na emeryturze

Dorabianie do emerytury. Jak dorobić do emerytury?

Ceny rosną i coraz trudniej wiązać koniec z końcem. Dlatego wiele osób zaczyna myśleć o dodatkowym zarobku, a wbrew pozorom możliwości jest wiele. Mamy teraz rekordowo niskie bezrobocie (niespełna 5%) i mimo trudnej sytuacji rynkowej, brakuje rąk do pracy.

Jak dorobić do emerytury?

Urząd pracy

Powiatowe urzędy pracy mają sporo ofert zatrudnienia dla emerytów. W niektórych miastach są specjalne akcje do nich adresowane, np. w Warszawie program „Dobry pracownik nie ma wieku”. W Gdańsku Centrum Pracy Seniorek i Seniorów. Warto też zaglądać na portale ogłoszeniowe.

Nie tylko etat

Najprościej zatrudnić się u kogoś. Pracę dla emerytów oferuje wiele firm, które cenią sobie przede wszystkim doświadczenie – i to zawodowe, i życiowe. To drugie szczególnie przydaje się w pracy z ludźmi. Są firmy, które organizują bezpłatne szkolenia, np. dla opiekunów osób starszych, po ukończeniu których w ofertach można przebierać.

Uwaga! Rozwiązaniem jest też praca na własny rachunek. Aby uniknąć formalności, na początku może to być tzw. działalność nierejestrowana. Nie musisz jej zgłaszać do ewidencji przedsiębiorców ani płacić składek ZUS, a możesz wystawiać rachunki. Taką działalność wolno prowadzić, jeśli miesięczny przychód nie przekracza 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za prace brutto (aktualnie jest to 1505 zł). Natomiast osoby pracujące jako nianie (także własnych wnuków) mogą to robić w ramach tzw. umowy uaktywniającej, a wtedy część składek na ubezpieczenie opłaca ZUS.

Ile można dorobić na emeryturze?

Emeryci i renciści, którzy osiągnęli wiek emerytalny (kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat), mogą dorabiać bez ograniczeń. Limity dotyczą osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę oraz tych, które pobierają dopłatę do emerytury minimalnej.

Od 1 września br. limit dla nich do 4309,40 zł brutto miesięcznie (to 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Jeśli zarobią więcej, emerytura lub renta będzie zmniejszona. A gdy zarobki przekroczą 8003,20 zł, świadczenie zostanie zawieszone.

Komentarze

Czytaj także...