Jak rozmawiać z firmą windykacyjną o spłacie długu?

Rozmowa z firmą windykacyjna o spłacie zadłużenia

Spóźniasz się z regulowaniem swoich należności i masz do czynienia z firmą windykacyjną? Musisz wiedzieć jak się zachować.

Przede wszystkim pamiętaj o jednej podstawowej zasadzie: zadaniem firm windykacyjnych jest polubowne załatwienie sprawy, a nie straszenie dłużnika. Występują w imieniu wierzyciela lub własnym (jeśli dług przejęły) i mają za zadanie odzyskać przynajmniej część należności. Nie trzeba się ich bać, lecz negocjować korzystną formę spłaty.

Jak rozmawiać o spłacie długu z firmą windykacyjną?

Zacznij od ustalenia, o jaki długu chodzi. To obowiązkowy pierwszy krok! Zdarza się (i to wcale nierzadko!), że firmy windykacyjne domagają się spłaty długu, który już dawno został spłacony, albo nigdy nie istniał. Czasem kuszą umorzeniem części zaległości, której … w ogóle nie masz obowiązku spłacać, bo jest przedawniona.

Uwaga! Koniecznie spytaj, kto jest wierzycielem i jaka jest podstawa jego żądania: poproś o numery faktur czy umów. Masz prawo otrzymać ich kopie.

Jeśli poczuwasz się do zadłużenia, spytaj o możliwą ugodę. Windykator powinien zaproponować spłatę w ratach dostosowanych do Twoich aktualnych możliwości finansowych. Może rozłożyć dług na wiele rat – takich, które uda Ci się regulować bez większego wysiłku.

Uwaga! Nie zgadzaj się na natychmiastową spłatę całości ani na warunki, których nie będziesz w stanie dotrzymać. Ale gdy już na coś się zgodzisz, dotrzymaj tego koniecznie.

Czego nie wolno firmom windykacyjnym?

Musisz mieć świadomość, że przedstawiciel firmy windykacyjnej nie może wejść bez pozwolenia do prywatnego mieszkania. Nie musisz go wpuszczać, nawet jeśli sugeruje, że wejdzie siłą lub wróci z Policją. Takie działanie to bezprawne zastraszanie i to Ty możesz wezwać funkcjonariuszy.

Nie musisz podawać mu informacji o posiadanych ruchomościach, nieruchomościach czy kontach bankowych. Windykator nie ma uprawnień, by spisywać majątek, nie może też sugerować, że coś wystawi na licytację. Nie wolno mu także informować o Twojej sytuacji finansowej osób trzecich – sąsiadów, rodzinę czy przełożonych w pracy.

Gdy komornik przekracza uprawnienia

Jeżeli Cię nęka, np. wielokrotnie dzwoni, wysyła bez przerwy SMS-y, nachodzi w domu, informuje o zadłużeniu rodzinę czy sąsiadów, to jego działanie ma na celu wywołać poczucie zagrożenia. Jest to tzw. stalking., o którym mowa w art. 190a Kodeksu karnego. Możesz w tej sytuacji złożyć zawiadomienie w Prokuraturze lub na Policji.

Nieprawidłowości w działaniu windykatora możesz zgłosić rzecznikowi praw konsumentów i Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak to zrobić, dowiesz się, dzwoniąc na infolinię Konsumencką: 801 440 220 lub 222 66 76 76

Komentarze

Czytaj także...