Wakacje kredytowe przy kredycie hipotecznym– dla kogo?
Wakacje kredytowe – dla kogo?
Rosnące stopy procentowe, osłabienie
złotego i niestabilna sytuacja polityczno-gospodarcza sprawiły, że
raty kredytów hipotecznych poszybowały w górę. Szacunkowo wynika,
że przeciętny kredytobiorca wydaje obecnie na ratę kredytu ok.
40-45% swoich dochodów, a jeszcze dwa lata temu obciążenie to
pochłaniało zaledwie 29% dochodu.
W tej sytuacji wiele osób ma problem z terminową spłatą. W takiej sytuacji warto pomyśleć o rozwiązaniach, jakie daje nam prawo.
Wakacje kredytowe 2022/2023
To najnowsze rozwiązanie, które zostało przyjęte przez sejm. Możesz z niego skorzystać, jeśli kredyt mieszkaniowy zaciągnąłeś w złotówkach, nie obejmują one osób, które mają kredyty w innych walutach, np. we frankach.
Uwaga! Umowa kredytu hipotecznego musi być zawarta przez 1 lipca 2022 r. Z wakacji kredytowych (czyli zawieszenia płacenia rat) możesz skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach czwartego kwartału 2022 r. oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 r.
Raty zostaną zawieszone w całości i bez dodatkowych kosztów. Po prostu o tyle miesięcy wydłuży się czas spłacania kredytu mieszkaniowego, czyli jeśli miałeś zapłacić ostatnią ratę 1 stycznia 2030 r. a skorzystasz z pełnych 8 miesięcy wakacji kredytowych, to ostatni raz oddasz pieniądze bankowi 1 września 2030 r.
Jak skorzystać z wakacji kredytowych?
Aby skorzystać z wakacji kredytowych 2022 przy kredycie hipotecznym. Musisz złożyć wniosek w swoim banku. Wniosek można składać od 1 sierpnia 2022 r.
Uwaga! Osoby, które mają kredyt hipoteczny w innych walutach, mogą także starać się o czasowe zawieszenie spłaty rat. Każdy może negocjować z bankiem wakacje kredytowe, ale te zwykłe są na nieco gorszych warunkach i zależą od indywidualnej umowy z bankiem.
Gdy wpadniesz w kłopoty finansowe....
Gdy wpadniesz w kłopoty finansowe, nie uciekaj przed nimi. Aby uniknąć długów, zacznij od:
Spisania budżetu domowego - zapisz wydatki, rachunki, raty, długi do spłacenia oraz swoje realne dochody.
Rozważenia, z czego możesz zrezygnować – trudno jest znaleźć oszczędności, ale może uda się np. rezygnując z drogiego abonamentu na internet czy telewizję.
Umów się na spotkanie w banku by porozmawiać o jego spłacie. Bank to z pewnością doceni, bo większość dłużników po prostu stara się przed nim „ukryć”. Negocjuj wydłużenie okresu spłaty i spłacenie mniejszych kwot, takich które jesteś w stanie płacić.
Komentarze