Jak dostać odszkodowanie po wypadku?

Odszkodowanie po wypadku

Zostałeś potrącony przez samochód, rowerzystę? Potknąłeś się na dziurawym chodniku? Jeśli ktoś jest temu winien, postaraj się o odszkodowanie.

Bezpośrednio po wypadku na pewno nie masz zdrowia ani siły, żeby zająć się formalnościami. Często nie wiesz też, jakie prawa Ci przysługują i czego możesz się domagać od sprawcy albo od ubezpieczyciela.

Ile masz czasu?

Możesz się ubiegać o odszkodowanie, jeśli nie minęły 3 lata od dnia, w którym dowiedziałeś, kto był sprawcą wypadku.

Uwaga! Od dnia zdarzenia nie może minąć więcej niż 10 lat. Jeśli natomiast wypadek wydarzył się w wyniku przestępstwa (sprawca został uznany przez sąd za winnego, a Twój roztrój zdrowia trwał dłużej niż 7 dni, na dochodzenie roszczeń masz aż 20 lat. Teb termin biegnie od dnia popełnienia przestępstwa.

Jaka kwota odszkodowania po wypadku?

Powinna ona pokryć wszystkie straty, które poniosłeś w związku z utrata zdrowia. Są to np. koszty leczenia i rehabilitacji, specjalistycznego sprzętu itp. Jeśli wypadek spowodował uszkodzenie mienia, odszkodowanie musi też pokryć straty z tego tytułu. Możesz również domagać się zwrotu utraconych zarobków.

Jak się starać o odszkodowanie po wypadku?

W przypadku potrącenia przez samochód żądanie wypłaty odszkodowania skieruj do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym właściciel auta miał wykupioną polisę OC. Aby ustalić, które towarzystwo, wystarczy znać numer rejestracyjny samochodu i wpisać go na stronie: ufg.pl lub historiapojazdu.gov.pl. Możesz też zwrócić się do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jeśli do wypadku doszło na nierównym chodniku, musisz ustalić, kto jest zarządcą drogi i żądanie odszkodowania skierować do tej instytucji (np. do zarządu powiatu lub do burmistrza). Jeśli potrącił Cię rowerzysta, musisz ustalić jego dane i bezpośrednio do niego skierować pismo.

Uwaga! W każdym przypadku należy załączyć dowody: dokumentację lekarską, np.: wyniki badać, wypis ze szpitala, rachunki za leki i prywatne wizyty. Przydadzą się też zeznania świadków i notatka sporządzona przez policjanta albo strażnika miejskiego na miejscu zdarzenia.

Jakie jeszcze świadczenia przysługują?

Poza odszkodowaniem możesz domagać się też zadośćuczynienia. Jest to rekompensata za cierpienia i ból oraz roztrój zdrowia, których doznałeś. Wysokość tego świadczenia jest ustalana indywidualnie.

W niektórych sytuacjach można też ubiegać się o rentę, która się należy, jeśli na skutek wypadku utraciłeś częściowo lub całkowicie zdolność do pracy. A także wówczas, gdy w następstwie tego zdarzenia zwiększyły się twoje potrzeby finansowe, np. musisz ponosić koszty związane ze sprawowaniem nad Tobą opieki przez inną osobę.

Komentarze

Czytaj także...