Renta dożywotnia za mieszkanie – czy warto się zdecydować?

Renta dożywotnia za mieszkanie

Rentę dożywotnią może otrzymać właściciel domu jednorodzinnego albo mieszkania, najlepiej położonego w atrakcyjnej dzielnicy dużego miasta. Ale pod warunkiem, że przeniesie prawo własności tej nieruchomości na instytucję finansową. Najczęściej jest to tzw. fundusz hipoteczny.

Fundusz hipoteczny zobowiązuje się w zamian wypłacać co miesiąc określoną kwotę. Zgodnie z nazwą świadczenia będzie przekazywał ją byłemu właścicielowi dożywotnio.

Właściciel mieszkania będzie już tylko lokatorem

Z mieszkania nie trzeba się wyprowadzać. Dla osób, które rozważają rentę dożywotnią za mieszkanie to ważne. Umowa gwarantuje im prawo użytkowania lokalu do śmierci.

Uwaga! Już w momencie podpisania umowy nieruchomość zmienia właściciela. To on będzie ponosił koszty związane z utrzymaniem nieruchomości, np. podatek i czynsz (potrąci go z wypłacanej renty dożywotniej), on też będzie podejmował ważne decyzje, np. dotyczące ewentualnego remontu. Może nawet mieszkanie razem z lokatorem odsprzedać innemu funduszowi czy firmie. Dotychczasowy właściciel nie będzie miał już nic do powiedzenia w tej sprawie, nie będzie mógł dysponować mieszkaniem. Nie wejdzie ono w skład masy spadkowej, więc nie otrzymają go spadkobiercy.

Co może się kryć w umowie o rentę dożywotnią za mieszkanie?

Zasady zawierania takich umów regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Ale są one tyle ogólne, że poszczególne fundusze hipoteczne proponują różne warunki. Nie zawsze uczciwe.

Uwaga! Osoba zainteresowana powinna bardzo dokładnie zapoznać się z umową, zwrócić uwagę zwłaszcza na punkty, które mówią, co będzie w sytuacji, gdy fundusz hipoteczny przestanie wywiązywać się z zobowiązań albo jeśli ogłosi upadłość. Bywa, że w umowie są zapisy ograniczające prawa lokatora, np. zakaz mieszkania innych osób (opiekunów). Bywa też, że zaniżana jest wartość mieszkania.

Dlatego przed zawarciem umowy koniecznie trzeba skonsultować się z zaufanym prawnikiem (np. tutaj możesz to zrobić przez internet») i zlecić wycenę mieszkania niezależnemu biegłemu.

 Ile może wynieść renta dożywotnia za mieszkanie?

Związek Przedsiębiorstw Finansowych podał, że średnia renta dożywotnia za mieszkanie wypłacana pod koniec ub. roku to 826,6 zł miesięcznie. Takiej kwoty może się spodziewać 77-letni mężczyzna w zamian za 50-metrowe mieszkanie w dużym mieście.

Jeśli właścicielką mieszkania byłaby kobieta, dostałaby rentę dożywotnią o 30% niższą. Jest tak że względu na dłuższy oczekiwany czas dalszego życia w przypadku kobiet. Fundusz hipoteczny musi się liczyć z dłuższym okresem wypłaty, więc miesięczne kwoty są niższe.  

Komentarze

Czytaj także...