Jak przepisać na siebie licznik prądu lub gazu?

Jak przepisać licznik prądu lub gazu?

Bardzo często zdarza się, że dawny właściciel nieruchomości jest właścicielem licznika choć rachunki opłacasz od dawna Ty. Licznik był np. przypisany do zmarłego męża, a Ty nie miałaś głowy do takich formalności. Albo mieszkasz w domu po rodzicach, ale wraz z przekazaniem darowizny nie przepisaliście licznika.

Uwaga! Fakt, że nie jesteś stroną umowy, może uniemożliwić Ci działanie, np. w razie awarii licznika czy chęci zmiany sprzedawcy.

Gdzie przepiszesz na siebie licznik prądu lub gazu?

W punkcie obsługi klienta, wysyłając wymagane dokumenty pocztą lub zdalnie – przez eBOK lub telefoniczne biuro obsługi klienta.

Zadzwoń na infolinię firmy, która dostarcza prąd/gaz, i zapytaj o szczegóły formalności. Mogą się nico różnić u różnych sprzedawców.

Jak wygląda procedura przepisania licznika prądu lub gazu?

Do zmiany właściciela licznika prądu lub gazu służy tzw. protokół zdawczo-odbiorczy. Wzór takiego protokołu znajdziesz na stronie internetowej sprzedawcy, także w wersji elektronicznej (po zalogowaniu do eBOK-a).

W przepisaniu licznika, o ile to możliwe, udział bierze i dotychczasowy i faktyczny właściciel licznika.

Na tym samym formularzu pierwszy podaje jego stan i oświadcza, zę umowę o danym numerze wypowiada. Obecny wnioskuje zaś o zawarcie nowej umowy.

Uwaga! Jeśli poprzedni właściciel licznika prądu (gazu) nie żyje, to Ty, na podstawie aktu własności nieruchomości, możesz wystąpić w obu rolach. Warto dołączyć dowody wypłat ze swojego konta bankowego, by potwierdzić, że to Ty opłacasz faktury.

Gdy nie masz kontaktu z dotychczasowym właścicielem, przedstaw dowód własności nieruchomości, która jest punktem poboru, i samodzielnie wystąp z protokołem i wnioskiem o zawarcie z firmą umowy na Twoje dane. Możesz załączyć oświadczenie, że nie masz kontaktu z właścicielem urządzenia.

Co trzeba przygotować?

Do przepisania licznika prądu lub gazu będą potrzebne:

  • numery: licznika, dotychczasowej umowy, Twojego dowodu osobistego;
  • akt własności nieruchomości (np. umowa darowizny, kupna-sprzedaży, notarialny akt potwierdzenia dziedziczenia lub postanowienie sądu spadku);
  • w przypadku śmierci poprzedniego właściciela również akt zgonu spadkodawcy.

Zmiana sprzedawcy prądu lub gazu

To będzie też dobry moment na porównania oferty sprzedawców prądu lub gazu. Pomocne będą porównywarki internetowe. Możesz też zapoznać się z promocjami i ofertami łączonymi (np. sprzedaż energii z pakietem ubezpieczeń, internetem, itp.)

Obecnie na rynku działa pięciu operatorów systemu dystrybucji prądu, dystrybucją gazu zajmuje się głównie PGNiG. Dostawcy są przypisani do regionów, nie można ich zmienić. Ale można zmienić firmę, która obsługuje sprzedaż energii lub gazu.

W momencie przepiania licznika nie dotyczą Cię kary za zerwanie umowy czy okres wypowiedzenia i możesz liczyć na promocję dla nowych klientów.

Komentarze

Czytaj także...