Czego komornik nie może zabrać dłużnikowi?
Czego komornik nie może zabrać?
Jeśli nie spłacasz długu albo nie
regulujesz regularnie płatności, musisz liczyć się z wizytą
komornika. Może się tak stać, gdy wierzyciel wyczerpał wszystkie
możliwości ugodowego ściągnięcia długu.
Wtedy decyduje się na jego przymusowe ściągnięcie w drodze egzekucji komorniczej.
Uwaga! Do tego potrzebny jest tzw. tytuł wykonawczy. Zwykle jest to wyrok sądowy, zaopatrzony w klauzule wykonalności. Dopiero po jego uzyskaniu wierzyciel zwraca się do komornika o podjęcie czynności w ramach postępowania egzekucyjnego. A o rozpoczęciu takiego procesu (egzekucji) komornik powinien zawiadomić dłużnika.
Co może a czego nie może zabrać komornik?
Zwykle zajęcie komornicze dotyczy przede wszystkim pensji (do ustawowych limitów, np. od emerytów do 25% wysokości emerytury) i innych środków na rachunku bankowym. Może też obejmować ruchomości oraz nieruchomości (mieszkanie, dom czy działkę).
Egzekucji komorniczej nie podlegają świadczenia (np. 500 plus, alimenty, stypendia, zasiłki). Także zapasy żywności i opału, leki, narzędzia oraz inne przedmioty niezbędne do pracy zarobkowej. Ponadto przedmioty konieczne do nauki czy ze względu na niepełnosprawność, niezbędne meble i urządzenia AGD (np. lodówka, pralka, odkurzacz, piekarnik, płyta grzewcza, łóżka, stół i krzesła). Jak również pościel, bielizna i ubranie codzienne.
Komornik nie może też dokonać zajęcia ruchomości, jeśli w trakcie czynności dłużnik lub inne osoby wykażą, że dana rzecz nie jest jego własnością.
Komornika musisz wpuścić do mieszkania (w razie problemów może wezwać policję). Powinien on okazać identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem, pełnioną funkcją i oznaczeniem sądu, przy którym działa. Ma też prawo do legitymowania osób w celu ustalenia tożsamości.
Komornik może wejść do domu pod nieobecność dłużnika, ale tylko w asyście policji. Warto pamiętać, że pracuje on w dni powszednie i w określonych godzinach (7.00-21.00).
Skarga na komornika
Komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym. Powinien postępować zgodnie z przepisami prawa i orzeczeniami sądu. Przy zastrzeżeniach do jego pracy możesz złożyć skargę do sądu rejonowego, przy którym on działa. Może złożyć ją każdy (nie tylko dłużnik i wierzyciel).
Komentarze