Zatrudnienie pracownika na umowę zlecenie

Zatrudnienie na umowę zlecenie

Umowa zlecenia - jedna z najczęściej spotykanych podstaw świadczenia usług, która jest umową starannego działania. Zamierzony wynik jest tylko prawdopodobny, a ryzyko (przy zachowaniu przez zleceniobiorcę należytej staranności) ponosi zleceniodawca.

 
Osoba, która przyjmuje zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla osoby, która daje mu zlecenie (zleceniodawcy).
Uwaga! Zgodnie z art. 734 & 1 K.c zlecenie w ścisłym znaczeniu dotyczy wyłącznie dokonywania czynności prawnych.
Jednak zgodnie z art. 750 K.c przepisy o umowie zlecenia stosowane są odpowiednio do umów o świadczenie usług, które nie są regulowane innymi przepisami. Tak więc regulacje te stosowane są do wszelkich czynności faktycznych, które nie są objęte umowami nazwanymi.

Wynagrodzenie dla przyjmującego zlecenie

Uwaga! Umowa zlecenia może być nieodpłatna.
Jednak, gdy z umowy, ani z okoliczności nie wynika, ze osoba przyjmująca zlecenie zobowiązała się wykonać pracę bez wynagrodzenia, to za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie.

W przypadku braku obowiązującej taryfy i gdy nie została umówiona sprawa wysokości wynagrodzenia, to zleceniobiorcy, należy się wynagrodzenie, które odpowiada wykonanej przez niego pracy.
Uwaga! Zasadą jest przy odpłatnej umowie zlecenia, że wynagrodzenie należy się zleceniobiorcy po wykonaniu zlecenia, chyba, ze co innego wynika z zawartej umowy.

Wykonanie umowy zlecenia

Zawierając umowę, zleceniodawca może udzielić osobie, która przyjmuje zlecenie wskazówek, które dotyczą zlecenia. Wskazówki te są wiążące dla zleceniobiorcy.
Uwaga! Zleceniobiorca ma prawo bez uprzedniej zgody zleceniodawcy odstąpić od wskazanego przez niego sposobu wykonania zlecenia, gdy nie ma możności uzyskania jego zgody, a zachodzi uzasadniony powód do przypuszczenia, ze zleceniodawca wyraziłby na to zgodę, gdyby wiedział o istniejącym stanie rzeczy. Zleceniobiorca również w takim przypadku powinien zatem kierować się prawdopodobną wolą zleceniodawcy.
W sytuacji, w której wykonanie zlecenia wymaga nakładów finansowych, zleceniodawca powinien na żądanie zleceniobiorcy udzielić mu odpowiedniej zaliczki.

Zasadniczym obowiązkiem osoby przyjmującej zlecenie jest osobiste wykonanie umowy.
Uwaga! Powierzenie wykonania zlecenia jest możliwe tylko wtedy, gdy wynika to z umowy lub ze zwyczaju albo gdy zleceniobiorca jest do tego zmuszony przez okoliczności (np. chorobę). W takim przypadku zleceniobiorca niezwłocznie powiadamia zleceniodawcę o osobie i o miejsce zamieszkania swojego zastępcy.
Wtedy zleceniobiorca będzie odpowiadał tylko za brak należytej staranności w wyborze zastępcy, natomiast zastępca jest odpowiedzialny za wykonanie zlecenia także względem zleceniodawcy.

Podstawa prawna: art. 734-751 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz.93 z późn. zm.).

Wzór umowy zlecenia

Poniżej zamieszczam przykładowy wzór umowy cywilnoprawnej (umowa zlecenia), umowę można oczywiście modyfikować wedle własnych potrzeb…

Przedstawiony poniżej wzór umowy zlecenia to tylko przykład, a dane osób są fikcyjne.

Umowa zlecenia nr........

zawarta dnia ........... w Krakowie pomiędzy:

Mirosławem Kowalskim, przedsiębiorcą zarejestrowanym w Urzędzie Miasta Kraków pod numerem 01547, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą: Alfa Mirosław Kowalski, z siedzibą w Krakowie, przy ul. Białej 51/13, REGON: 33592824, NIP: 435-362-45-26, zwanym dalej Zleceniodawcą,

a

Andrzejem Lipskim, zamieszkałym w Krakowie przy ul. Prostej 38, legitymującym się dowodem osobistym BB 1874133, wydanym przez Prezydenta Krakowa, zwanym dalej Zleceniobiorcą.

§1

Zleceniodawca zleca, a Zleceniobiorca przyjmuje do wykonania usługę polegającą na:

1) wybraniu i zakupieniu po zaakceptowaniu przez Zleceniodawcę – na rachunek Zleceniodawcy – programu kadrowo-płacowego właściwego dla jego przedsiębiorstwa oraz

2) przeszkoleniu dwóch pracowników Zleceniodawcy w wykorzystywaniu komputerowych programów biurowych: edytora tekstów, arkuszy kalkulacyjnych, programów graficznych, programu finansowo-księgowego, programu do obsługi poczty e-mail oraz przeglądarki internetowej.

§2

Zleceniobiorca zobowiązuje się wybrać, kupić oraz zainstalować program kadrowo-płacowy dla Zleceniodawcy do ...........................

Zleceniobiorca zobowiązuje się przeprowadzić przeprowadzić szkolenie określone w §1 pkt, trwające po cztery godziny zegarowe we wszystkie dni robocze od ..................................

§3

Zleceniobiorca zobowiązuje się wykonać zlecenie osobiście, bez powierzenia zadań wymienionych w §1pkt 1 i 2 osobom trzecim.

Zleceniodawca zapewni do wykonania zlecenia:

  • środki finansowe na zakup programu;
    salę i trzy komputery z oprogramowaniem do przeprowadzenia szkolenia.

§4

Za wykonanie zlecenia określonego w §1 i 2 Zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie w wysokości 4000 zł brutto.

Zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie za wykonane zlecenie przelewem na wskazane przez niego konto bankowe w ciągu siedmiu dni od przedłożenia rachunku w siedzibie Zleceniodawcy.

§5

Wszelkie zmiany umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

………………..........              ...........................
Mirosław Kowalski                 Andrzej Lipski
(podpis zleceniodawcy)      (podpis zleceniobiorcy)

Komentarze

Czytaj także...