Wyjazd do sanatorium prywatnie – ile kosztuje i jak wybrać?

Wyjazd do sanatorium prywatnie

Zasadą prywatnego leczenia w uzdrowisku jest to, że nie musisz mieć skierowania od lekarza. Możesz też swobodnie decydować o tym, ile ma trwać kuracja. 21 dni, dwa tygodnie czy krócej. Wada to oczywiście koszty. Jednak nie są tak duże, jak może się wydawać.

Tygodniowy turnus z pełnym wyżywieniem i trzema zabiegami dziennie dla jednej osoby poza sezonem kosztuje średnio 1500 zł a 1700 w sezonie.

Jak wygląda pobyt w sanatorium prywatnie?

Na miejscu, po przyjeździe lekarz przepisze Ci zabiegi na podstawie wywiadu i dokumentacji medycznej, którą masz przy sobie. Zwykle w cenie turnusu zawarty jest pakiet zabiegów (od 3 do 5 dziennie), który możesz dodatkowo rozszerzyć. Kuracjusze mają wolny wstęp na basen, do sauny, na salę gimnastyczną.

Możesz korzystać z tych samych udogodnień i atrakcji co osoby, które przyjechały na leczenie w uzdrowisku w ramach NFZ (takich jak np. pijalnie wód mineralnych, koncerty, wieczorki taneczne).

Gdzie szukać ofert wyjazdu do sanatorium?

Najprościej na stronach internetowych, które gromadzą oferty wyjazdów leczniczych z całej Polski lub jednego regionu. Są to strony organizacji uzdrowiskowych lub pośredników. Możesz tam znaleźć pobyt w wybranej miejscowości (wyszukując wg terminu, profilu leczenia i oczywiście ceny) i dokonać wstępnej rezerwacji. Możesz też zadzwonić bezpośrednio do uzdrowiska (większość ma pulę miejsc na pobyty pełnopłatne).

Jak wybrać dobre sanatorium?

Ważna jest lokalizacja zgodna z profilem leczenia (np. układ oddechowy najlepiej kurować nad morzem w Rabce-Zdroju czy Krynicy-Zdroju, dla seniorów wskazany jest m.in. Nałęczów). Są turnusy z rehabilitacją ogólną, z których skorzystać może każdy. Zabiegi to m.in. masaże, gimnastyka, kąpiele.

Są też turnusy dla określonej grupy pacjentów np. z problemami kardiologicznymi, układu ruchu, oddechowego. Pobyty są zwykle droższe (o ok. 30%), ale jest więcej specjalistycznych zabiegów.

O co trzeba zapytać?

Przed wpłaceniem zaliczki zapytaj, czy dostaniesz potwierdzenie z informacją, jakiego terminu, pokoju i zestawu zabiegów dotyczy rezerwacja. Powinieneś je otrzymać z uzdrowiska, do którego się wybierasz, a nie od pośrednika.

Sprawdź, za jakie zabiegi płacisz. Grupowe (np. gimnastyka w sali czy w basenie) są tańsze niż indywidualne. Najbardziej wartościowe są te z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych, np. borowiny. Zwróć uwagę, co jest w cenie, za co trzeba płacić dodatkowo.

Komentarze

Czytaj także...