Jakie dane są potrzebne do wyłudzenia kredytu?

Wyłudzenie kredytu: jakie dane są potrzebne i jak się nie dać okraść w ten sposób?

W ostatnim kwartale ubiegłego roku złodzieje próbowali wyłudzić kredyt na skradzione dane prawie 2 tys. razy. Warto zatem wiedzieć, jak nie dać się okraść w ten sposób.

Wyłudzenie kredytu: sposób działania

Złodzieje najpierw zdobywają dane potrzebne do zaciągnięcia kredytu (pożyczki). Często w tym celu wykorzystywany jest tzw. phishing – podszywają się pod instytucję lub osobę budzącą zaufanie, np. pracownika banku, firmy telekomunikacyjnej, urzędu skarbowego. Proszą o informację, rzekomo celem weryfikacji.

Uwaga! Dane kradną programy szpiegujące, a czasem sami je wpisujemy na podrobionych stronach. Bywa też, że złodzieje nas podsłuchują lub przeglądają śmietniki, szukając dokumentów z cennymi informacjami.

Do wyłudzenia kredytu wystarczy imię, nazwisko i PESEL

To wystarczy, by uzyskać przez internet kilka chwilówek. Jeśli osoba w ten sposób okradziona nie zorientuje się w porę, będzie musiała spłacać te pożyczki. Udowodnienie, że zostały wyłudzone bywa trudne.

Wyłudzenie kredytu: ostrożnie podawaj dane

Zachowaj szczególną czujność, gdy ktoś do Ciebie dzwoni i prosi o PESEL czy numer dowodu. Nie udostępniaj takich informacji osobom, które przychodzą do mieszkania, np. podając się za ankieterów, pracowników administracji, inkasentów itp. Wykupując w aptece receptę, PESEL podawaj napisany na kartce, żeby nikt Cię nie podsłuchał.

Wyłudzenie kredytu:

Pilnuj dowodu!

Gdy o dokument poprosi Cię np. kontroler biletów, pracownik biura obsługi klienta, pokaż go z daleka. Jedynie banki, zakłady ubezpieczeń, Policja i urzędy państwowe mogą poprosić o wręczenie dokumenty tożsamości.

Uwaga! Nigdy nie zostawiaj dowodu w zastaw, np. za wypożyczenie roweru, i nie pozwól go kopiować (to mogą robić tylko banki).

Nie klikaj w podejrzane linki

Zwłaszcza te, które dostajesz w SMS-ach czy e-mailach od obcych osób. Uważaj też na linki w wiadomościach od znajomych – złodzieje mogą się łatwo pod nich podszywać.

Niszcz stare papierowe dokumenty

Rachunki czy umowy sprzed lat pal lub tnij na kawałeczki, żeby nie można było z nic z nich odczytać. Zabezpiecz komputer i telefon, instalując program antywirusowy. Nie dawaj nikomu obcemu do ręki swojego telefonu, bo wystarczy chwila, by zainstalować w nim program szpiegujący, który wykradnie dane i przekaże je złodziejowi.  

Komentarze

Czytaj także...