Indywidualne konta emerytalne czy warto oszczędzać?
Indywidualne konta emerytalne. Czy warto na nich teraz oszczędzać?
Czy warto oszczędzać? Na to pytanie
musisz odpowiedzieć sobie sam. Ale na pewno powinieneś wiedzieć,
jakie z takiego oszczędzania możesz mieć korzyści.
Indywidualne konta emerytalne: dlaczego warto?
Z założenia oba konta: indywidualne
konto emerytalne (IKE) i indywidualne konto zabezpieczenia
emerytalnego (IKZE) służą zbieraniu dodatkowych pieniędzy na
emeryturę, w ramach tzw. trzeciego filaru. Ale nie ma przeszkód, by
IKE lub IKZE założyła osoba, która ma 60 lat lub więcej i już
jest na emeryturze.
Konta emerytalne są oszczędnościowe lub inwestycyjne. W pierwszym wypadku wpłacona kwota będzie powiększona o odsetki. Oprocentowanie jest zmienne i zależy od sytuacji na rynku i oferty banku, który je prowadzi. Obecnie można znaleźć takie, gdzie odsetki wynoszą 5%
Pieniądze gromadzone na kontach inwestycyjnych są inwestowane w różnego rodzaju fundusze. W tym wypadku jest ryzyko straty, ale też szanse na większy zarobek.
Wypłaty z IKE nie są opodatkowane, a to znaczy, ze od wypłaconej kwoty nie jest potrącany podatek od zysków kapitałowych, tzw. podatek Belki, który wynosi 19% od zysku. Wypłacając pieniądze z IKZE, zapłacisz podatek zryczałtowany, ale niższy, wynosi on 10% zysku.
Uwaga! Natomiast składki na konto IKZE masz prawo do roku odliczać od dochodu i dzięki temu, oszczędzając, płacić odpowiednio mniejszy podatek.
Indywidualne konta emerytalne: ile można odłożyć?
Są górne granice wpłat. Roczne limity nie mogą przekroczyć w IKE trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia brutto. W tym roku jest to 17 766 zł. W IKZE próg jest niższy i wynosi w 2022 r. 7 105,40 zł. W ciągu roku więcej wpłacić nie można.
Indywidualne konta emerytalne: jak pobrać pieniądze?
Oszczędności z IKE możesz wypłacić jednorazowo lub w ratach po ukończeniu 60. roku życia albo po nabyciu praw emerytalnych i ukończeniu 55 lat. Podobnie środki z IKZE można wypłacać jednorazowo lub w ratach, po ukończeniu 65. roku życia.
Spadek bez podatku
Wszystkie środki zgromadzone w IKE i IKZE podlegają dziedziczeniu. Pieniądze mogą otrzymać spadkobiercy albo osoby uposażone, które posiadacz konta wskaże w umowie. Wypłaty te są wolne od podatku spadkowego.
Komentarze