Dodatek mieszkaniowy 2022 r. - jak złożyć wniosek?
Dodatek mieszkaniowy 2022 r. - dla kogo i jak złożyć wniosek?
Jeżeli znajdujesz się w trudnej
sytuacji finansowej możesz liczyć na pomoc w pokryciu wydatków na
czynsz, prąd, wywóz śmieci.
Żeby otrzymać dodatek mieszkaniowy, nie musisz być właścicielem mieszkania czy domu. Takie wsparcie przysługuje wszystkim osobom, które mają tytuł prawny do lokalu i ponoszą wydatki na jego utrzymanie.
Jaki dochód i metraż lokalu by otrzymać dodatek mieszkaniowy?
Dochód
Na dodatek mieszkaniowy możesz liczyć, gdy Twój dochód nie przekracza określonego w przepisach limitu. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego jest to 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku (obecnie 2265,01 zł). Jeśli gospodarstwo składa się z kilku osób, dochód na osobę nie może przekraczać 30% przeciętnego wynagrodzenia (1698,76 zł). Pod uwagę brany jest dochód z trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku.
Metraż lokalu
Znaczenie ma również wielkość mieszkania lub domu. Jest ona uzależniona od liczby zamieszkujących pod jednym dachem. W przypadku jednej osoby to 35 m2, przy dwóch osobach – 40 m2, 3 osoby to 45 m2, 4 – 55m2, 4 – 65m2, 5 – 65 m2. Dla każdej następnej osoby powierzchnia zwiększa się o 5 m2.
Uwaga! Dopuszczalne jest przekroczenie limitu, ale nie więcej niż o 30% (lub o 50%, gdy powierzchnia pokoi i kuchni jest mniejsza niż60% powierzchni użytkowej, tak będzie gdy w mieszkaniu jest wyjątkowo duży przedpokój lub łazienka). Jeśli w lokalu mieszka osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim lub wymagająca oddzielnego pokoju z powodu niepełnosprawności, powierzchnia może być większa o 15%.
Wniosek o dodatek mieszkaniowy
Wniosek o dodatek mieszkaniowy należy złożyć do miejskiego lub gminnego ośrodka pomocy społecznej. Wraz z nim złóż deklarację o dochodach, dokument, który potwierdzi wielkość lokalu oraz rachunki np. za prąd, gaz, ogrzewanie.
Uwaga! Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest na 6 miesięcy, a jego wysokość zależy od dochodów i liczby osób w gospodarstwie domowym oraz wydatków, ponoszonych na utrzymanie mieszkania.
Środki trafią do twoich rąk tylko w sytuacji, gdy jesteś właścicielem domu. Jeśli najemcą – do rąk zarządcy budynku.
Komentarze