Sporządzenie testamentu – co może zawierać testament?

Testament – co może zawierać?

Testament służy do rozporządzania majątkiem na wypadek śmierci. Może on przybrać jedną z trzech podstawowych form przewidzianych w kodeksie cywilnym. Może to być testament własnoręczny, notarialny i tzw. allograficzny tj. wygłoszony ustnie do protokołu w obecności dwóch świadków i wyszczególnionych w art. 951&1 k.c. osób – m.in. prezydenta miasta lub kierownika urzędu stanu cywilnego, a następnie podpisany przez obecnych w czasie jego wygłaszania.

W jakim celu sporządza się testament?

Zasadniczym celem sporządzenia testamentu jest modyfikacja bądź wyłączenie dziedziczenia ustawowego. Można w nim bowiem powołać do całości lub części spadku jedną lub kilka osób, które niekoniecznie należą do kręgu spadkobierców ustawowych.

Dopuszczalne jest także wydziedziczenie czyli pozbawienie zstępnych (dzieci, wnuków), małżonka i rodziców zachowku, jeżeli uprawniony do zachowku m.in. uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Zapis w testamencie

Spadkodawca może także przez rozporządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby, czyli uczynić na rzecz oznaczonej osoby zapis zwykły, który w przeciwieństwie do zapisu windykacyjnego nie wymaga formy aktu notarialnego.

Natomiast w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że dana osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku. Zazwyczaj dotyczy on zapisu oznaczonej nieruchomości na rzecz konkretnej osoby.

Komentarze

Czytaj także...