Praca w domu na zwolnieniu i kwarantannie

Praca w domu

Żyjemy w takich czasach, że praca w domu to nasza codzienność. Bywa, ze pracujemy nawet w czasie choroby. Warto zatem znać przepisy.

Zgodnie z Kodeksem pracy i ustawą tzw. zasiłkową w czasie zwolnienia lekarskiego z powodu choroby praca jest niedozwolona. Do niedawna sprawa była jasna. Ten, kto pracuje na zwolnieniu, ryzykuje utratę wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Ale pandemia zmieniła także te zasady.

Praca w domu w czasie pandemii

Na obowiązkowej kwarantannie albo izolacji z powodu COVID-19 możesz wykonywać pracę, byle to była praca zdalna. Pod warunkiem, że masz do tego warunki. Taki przepis wprowadziła tzw. specustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Obowiązuje ona przez cały czas trwania pandemii.

Uwaga! Zgodnie z tym przepisem pracownik może, lecz nie musi pracować. Potrzebna jest do tego jego wyraźna zgoda. Poza tym zgodzić się musi także pracodawca. Procedura wygląda tak, że najpierw pracownik powinien zgłosić pracodawcy gotowość do pracy w domu, a pracodawca może się na to zgodzić.

Wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy?

Za czas pracy w domu należy się pracownikowi 100% wynagrodzenia wraz ze wszystkimi dodatkami, premią i innymi należnymi składkami. Pracodawca ma obowiązek takie wynagrodzenie wypłacić, mimo że w systemie elektronicznym ZUS PUE widnieje informacja o izolacji lub kwarantannie.

 Uwaga!Musi jednak mieć do tego podstawę - wniosek złożony przez pracownika. Jeśli wniosku brak, wypłacone będzie wynagrodzenie za czas choroby, czyli 80% podstawy wynagrodzenia, bo kwarantanna i izolacja są traktowane jak czas choroby.

Jak taki wniosek ma wyglądać?

Na ten temat nie ma formalnych wytycznych. PIP radzi, by złożyć go w takiej formie, aby w razie wątpliwości mieć dowód, np. wysłać e-mailem lub w wiadomości SMS.

Zawsze można się wycofać z pracy w domu

A co, gdy choroba weźmie górę i nie będziesz mógł wykonywać obowiązków służbowych? W każdej chwili możesz wycofać wniosek o pracę zdalną. Wtedy za kolejne dni w izolacji otrzymasz wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

Poinformuj pracodawcę o zwolnieniu

Niezależnie od tego, że informacja o objęciu izolacją i o zwolnieniu lekarskim trafia automatycznie do pracodawcy. Jest przekazywana przez ZUS za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Warto poinformować pracodawcę o zwolnieniu. Wystarczy wysłać pracodawcy SMS lub e-mail, w którym poinformujesz o zwolnieniu i ewentualnej chęci podjęcia pracy w domu.

Komentarze

Czytaj także...