PIT za 2021 rok – kiedy warto go wypełnić?

PIT za 2021 rok

Od kilku lat urząd skarbowy wyręcza nas w wypełnianiu zeznania podatkowego. Ale czasami warto zrobić to samodzielnie, nie zwlekając.

W jakich sytuacjach PIT warto wypełnić?

Przede wszystkim wtedy, gdy przysługuje Ci ulga podatkowa. Może to być np. ulga rehabilitacyjna, z której korzystają osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie (w tym ulga za zakup leków czy wyjazdu na turnus leczniczy) albo ulga na termomodernizację, czyli odliczenie od dochodów wydatków m.in. na wymianę pieca czy stolarki okiennej.

PIT przygotowany przez US nie uwzględni też ulgi na internet, ulgi dla krwiodawców, odliczenia darowizn na organizację pożytku publicznego ani składek wpłacanych przez Ciebie na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Musisz w tych wypadkach samemu zadbać, by odpowiednio pomniejszyć kwotę dochodu, od którego będzie obliczany Twój podatek. US za Ciebie tego nie zrobi. Uwzględni jedynie ulgę na dzieci, oczywiście jeśli ta ulga Ci przysługuje.

Kiedy jeszcze PIT trzeba wypełnić samodzielnie?

Zeznanie podatkowe trzeba wypełnić samodzielnie również wtedy, gdy chcesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub z dzieckiem jako samotny rodzic (uwaga, rozliczenie podatku z dzieckiem możliwe jest w tym roku po raz ostatni). Formularze przygotowane przez urzędników nie biorą pod uwagę tych przywilejów.

Uwaga! Bardzo ważnym argumentem za samodzielnym wypełnieniem zeznania jest też szybszy termin uzyskania zwrotu nadpłaty podatku. Jeśli ktoś wyśle PIT drogą elektroniczną otrzyma zwrot w ciągu 45 dni od daty wysłania. Jeśli wolisz poczekać, aż rozliczy Cię urząd skarbowy, zwrot przyjdzie w terminie 45 dni, ale licząc od końca kwietnia.

Twój e-PIT

Usługa Twój e-PIT to najprostszy sposób na rozliczenie się z fiskusem, ale nie jedyny. Możesz też zrobić to wypełniając papierowy formularz i wrzucając go do urny przed urzędem lub wysyłając pocztą. Warto jednak mieć świadomość, że przy składaniu papierowych PIT-ów czas oczekiwania na zwrot nadpłaty będzie zdecydowanie dłuższy niż wtedy, gdy deklarację złożymy elektronicznie.

W tym drugim wypadku na pieniądze możesz czekać trzy miesiące od dnia, gdy formularz trafi na biurko urzędnika.

Komentarze

Czytaj także...