Długi spadkowe – jak uchronić przed nimi dzieci?
Długi spadkowe a dzieci
Prawa i obowiązki majątkowe osoby
zmarłej przechodzą z chwilą jego zgonu na jego spadkobierców –
testamentowych lub ustawowych, w zależności od tego, czy
spadkodawca zostawił po sobie testament. Spadek to nie tylko aktywa,
ale także pasywa, czyli długi, jakie spadkodawca zaciągnął za
swojego życia i których nie spłacił.
Jak odrzucić spadek z długami?
W ciągu 6 miesięcy od chwili, gdy dowiedziałeś się o śmierci spadkodawcy, masz czas na odrzucenie spadku – przed notariuszem lub przed sądem. Z tym, że jeśli masz dzieci, to po odrzuceniu przez Ciebie spadku, wchodzą one w Twoje miejsce i potem to one muszą odrzucić spadek.
Uwaga! Jeśli, któryś z kolei spadkobierca ustawowy jest małoletni, samo odrzucenie spadku w jego imieniu przez rodziców nie wystarczy, konieczna jest uprzednia zgoda sądu opiekuńczego na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka – odrzucenie spadku. W konsekwencji – mnożą się postępowania i koszty związane z odrzuceniem spadku.
Zrzeczenie się dziedziczenia spadku
Można też wybrać inną drogę. Ustawodawca zezwala na zawieranie umów, na mocy których spadkobierca ustawowy zrzeka się dziedziczenia na przyszłym spadkodawcy. Zgodnie z art. 1048 k.c. spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się po nim dziedziczenia w umowie zawartej w formie aktu notarialnego.
Umowę o zrzeczenie się dziedziczenia zawiera potencjalny spadkodawca z osobą należącą do kręgu jego spadkobierców ustawowych np. dzieckiem, małżonkiem, wnukiem, rodzicem. Należy podkreślić, że tą osobą nie musi być koniecznie osoba, która według stanu do momentu zawierania umowy doszłaby do dziedziczenia z ustawy po tym spadkodawcy.
Uwaga! Może to być bowiem każda osoba fizyczna należąca do wyznaczonego przez kodeks cywilny kręgu jego spadkobierców ustawowych. Takie zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje co do zasady również zstępnych zrzekającego się, czyli jego dzieci i wnuki. W konsekwencji, zrzekający się oraz jego zstępni, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.
W ten sposób, już za życia spadkodawca może uregulować kwestię odpowiedzialności za długi spadkowe po swojej śmierci.
Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism
Czeka Cię sprawa spadkowa, złożenie pozwu o zachowek lub sporządzenie testamentu, a nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Oto poradnik, dzięki któremu SAMODZIELNIE załatwisz sprawy spadkowe i przygotujesz odpowiednie pisma (znajdziesz tu aż 10 wzorów pism, m.in. wzór testamentu, pozwu o zachowek czy wniosku o stwierdzenie nabycia spadku). Nie zwlekaj z załatwieniem spraw spadkowych – przekroczenie terminów może Cię kosztować dużo więcej niż ten poradnik!
Dzięki poradnikowi Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism będziesz w stanie SAMEMU:
- przeprowadzić sprawę spadkową i uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku,
- sporządzić testament,
- sporządzić pozew o zachowek,
- przeprowadzić dział spadku,
- rozliczyć się z urzędem skarbowym w sprawie podatku od spadku.
A to tylko najważniejsze zagadnienia. Zobacz, jaką jeszcze cenną wiedzę zawiera ten poradnik.
szczegóły: Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism»
Komentarze