Czy testament zawsze można odwołać?
Odwołanie testamentu. Czy zawsze można to zrobić?
Każdy z nas może dowolnie dysponować
swoim majątkiem. Jeśli zapiszesz go komuś w spadku, w każdej
chwili możesz zmienić zdanie i nie ma przy tym znaczenia, czy
testament był holograficzny (czyli własnoręczny), czy też spisany
u notariusza.
Niezbędny zapis w testamencie
Testament możesz odwołać na wiele sposobów. Najprościej go po prostu zniszczyć. Możesz również wybrać się do notariusza, u którego możesz sporządzić nowy dokument (zapłacisz za to od 50 zł – w przypadku podstawowej wersji, do 200 zł, gsy zawiera od dodatkowy zapis, np. windykacyjny).
Innym rozwiązaniem jest napisanie drugiego testamentu, w którym zamieścisz adnotację odwołującą poprzedni (np. Unieważniam w całości testament sporządzony w dniu 15 lutego 2021 roku).
Częściowa zmiana w testamencie
Jeśli w nowym testamencie nie znajdzie się stwierdzenie, ze odwołuje od poprzedni, zmieniają się tylko te postanowienia, których nie można ze sobą pogodzić.
Dla przykładu: w pierwszym testamencie napisałeś, że Twoim jedynym spadkobiercą jest wnuczka Marta. W drugim jedynym spadkobiercą pozostaje wnuczka Marta, ale konkretna rzecz ze spadku, np. obraz, ma przypaść wnuczce Annie. Treść obu tych testamentów da się pogodzić. Marta dziedziczy majątek, a Anna obraz. Jeśli natomiast w pierwszym testamencie jedynym spadkobiercą jest Marta, a drugim Anna, to takich treści pogodzić się nie da. W takiej sytuacji wiążące będzie to, co napisałeś w drugim testamencie.
To konieczne!
Aby testament był ważny, musi być w całości napisany samodzielnie, pismem odręcznym, a także podpisany i opatrzony datą. Wprawdzie brak daty nie pociąga za sobą nieważności, ale gdy testamentów jest kilka, może wywołać wątpliwości.
Komentarze