Jak napisać odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę?
Wzór pozwu od wypowiedzenia umowy o pracę
W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę, którą zawarto z pracownikiem na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach lub o odszkodowaniu.
Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeśli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe. W takim przypadku orzeka o odszkodowaniu.
Powyższego przepisu nie stosuje się do pracowników, o których mowa w art. 39 i 177 K.p, a także w przepisach szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, chyba że uwzględnienie żądania pracownika przywrócenia do pracy jest niemożliwe z przyczyn, które określone są w art. 411 . Wtedy sąd pracy orzeka o odszkodowaniu.
Jak napisać pozew od wypowiedzenia umowy o pracę - wzór
Jak napisać pozew od wypowiedzenia umowy o pracę - wzór
Poniżej zamieszczam wzór pozwu od wypowiedzenia umowy o pracę.
Pamiętaj! To tylko wzór. Dane osób są fikcyjne. Wzór może być oczywiście modyfikowany wedle własnych potrzeb.Katowice, 14 lutego 2022 r.
Sąd Rejonowy Katowice-Zachód w Katowicach
Wydział VII Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
ul. Warszawska 45
40 – 010 Katowice
Andrzej Kowalski
ul. Biała 52/13
40-018 Katowice
Firma usługowa BBB
ul. Miła 12
40-018 KatowicePozew od wypowiedzenia umowy o pracę
W imieniu własnym wnoszę o:
1. Przywrócenie powoda do pracy u pozwanego pracodawcy na dotychczasowym stanowisku pracy ...................................................... przy zachowaniu dotychczasowych warunków pracy i płacy ...........................................................................................
2. Zasądzenie od pozwanego pracodawcy na rzecz powoda kwotę w wysokości ....................... wraz z odsetkami liczonymi od dnia zwłoki w zapłacie do dnia zapłaty.
3. Zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda poniesionych kosztów postępowania wraz z kosztami zastępstwa.
4. Przeprowadzenie rozprawy w razie nieobecności powoda.
5. Wydanie wyroku zaocznego w razie zaistnienia przesłanek przewidzianych w art. 339 k.p.c.
6. Przeprowadzenie dowodów wymienionych poniżej.
7. Nałożenia na pozwanego pracodawcę obowiązku dalszego zatrudniania powoda na dotychczasowym stanowisku i przy dotychczasowych warunkach pracy i płacy.UzasadnieniePozwany wypowiedział umowę o pracę z powodem w piśmie z dnia .................................... r., z ........................ okresem wypowiedzenia i rozwiązania stosunku pracy z dniem .....................
Powód kwestionuje wypowiedzenie umowy o pracę dokonane przez pozwanego pracodawcę i żąda przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach oraz zapłaty odszkodowania z tytułu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Pozew oparto na art. 45 k.p.; 187, 333 § 1, 339, 4772 § 1 i 2 k.p.c.
Powód dla pozwanego wykonywał.................................................................
................................................................................
Pozwany swoją decyzje oparł na .......................................................................................................
Podpis powoda
Komentarze