Zmiana dostawcy prądu – na co zwrócić uwagę?

Zmiana dostawcy prądu

Już wkrótce odczujesz wzrost cen energii elektrycznej. Może warto sprawdzić, czy w innej firmie nie jest ona tańsza?

Rachunki za prąd mają wzrosnąć o ok. 24% (według wyliczeń ekspertów), a to oznacza średnio dodatkowe 21 zł miesięcznie. Cena energii elektrycznej może się jednak różnić w zależności od firmy, która ją sprzedaje. Jeśli znajdziesz tańszą ofertę, warto ją rozważyć.

Na co zwrócić uwagę, zmieniając dostawcę prądu?

Ważne w umowie

Zanim zdecydujesz się na zmianę dostawcy prądu, starannie przeanalizuj umowę. Powinieneś sprawdzić, na jaki okres jest zawierana i na jakich zasadach będzie odbywać się rozliczenie, gdy promocja dobiegnie końca.

Uwaga! Ważne jest także to, jakie są warunki wypowiedzenia (np. czy są przewidziane opłaty za wcześniejsze rozwiązanie umowy). Warto też upewnić się, czy oferta nie zawiera dodatkowych płatnych usług (np. ubezpieczenie). Koniecznie musisz sprawdzić, czy na przedstawionych dokumentach widnieją dane firmy, którą reprezentuje sprzedawca.

Koniec z akwizycją

Od lipca 2021 r. przedsiębiorstwa energetyczne nie mogą zawierać umów poza lokalem przedsiębiorstwa. Niedopuszczalna jest więc sytuacja, kiedy akwizytor chodzi od mieszkania do mieszkania i namawia do zmiany umowy. Zakaz ma nas chronić przed oszustwami.

Uwaga! Jeśli więc do Twoich drzwi zapuka ktoś, kto twierdzi, że jest przedstawicielem firmy energetycznej, lepiej mu nie otwieraj. O takiej sytuacji warto zawiadomić UOKiK (infolinia czynna w dni powszednie w godz. 8-18; 801 440 220; 2 290 89 16).

Umowę możesz zawrzeć bezpośrednio w siedzibie firmy lub w punkcie umiejscowionym np. w galerii handlowej. Możesz to również zrobić telefonicznie.

Na co trzeba uważać zmieniając dostawce prądu?

Szczególną ostrożność zachowaj, gdy sprzedawca energii elektrycznej:

  • namawia Cię do szybkiego podpisania umowy pod pretekstem promocji;
  • prosi o pokazanie ostatniego rachunku;
  • obiecuje niższą stawkę, ale nie informuje o innych dodatkowych opłatach.

Pamiętaj, że umowa która zostanie zawarta w mieszkaniu, z mocy prawa jest nieważna.

Komentarze

Czytaj także...