Renta rodzinna dla wdowy – jak się o nią starać?
Renta rodzinna dla wdowy
Renta rodzinna przysługuje nie tylko
dzieciom osoby zmarłej. Ma do niej prawo także wdowa (wdowiec).
Renta należy się, jeżeli w chwili śmierci męża wdowa skończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy. A także wtedy, gdy wychowuje dziecko, któremu przysługuje renta po ojcu. Warto jednak wiedzieć, że o rentę może starać się też osoba, która 50 lat skończy dopiero po śmierci małżonka – lecz nie później niż w ciągu 5 lat. Podobnie jeśli w ciągu 5 lat po śmierci małżonka stanie się niezdolna do pracy.
Uwaga! Renty rodzinnej nie dostanie ten, kto pracuje zarobkowo. Natomiast gdy wdowa pobiera emeryturę lub rentę ma prawo wybrać to świadczenie, które jest dla niej korzystniejsze – swoje albo po mężu.
Jak dostać rentę rodzinną?
Aby dostać rentę, trzeba złożyć wniosek w ZUS i dołączyć wymagane dokumenty. Wśród nich jest oświadczenie stwierdzające nieosiąganie przychodów z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Uwaga! Warto wcześniej wybrać się do oddziału ZUS-u i poprosić konsultanta o pomoc w dopełnieniu wymaganych formalności.
Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedno świadczenie łącznie. Jest ono dzielone w równych częściach. Jeśli np. do renty ma prawo wdowa i córka, dostaną po połowie należnej kwoty. Dla jednej osoby uprawnionej jest to 85% emerytury lub renty, która przysługiwała zmarłemu, dla dwóch uprawnionych 90%, a dla trzech uprawnionych 95% (łącznie).
Komentarze