Przemoc ekonomiczna – jak się przed nią bronić?

Przemoc ekonomiczna. W jaki sposób się przed nią bronić?

W 2019 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki zleciło sporządzenie raportu pt. Ogólnopolska diagnoza zjawiska przemocy w rodzinie, z którego wynika, że wiele osób nie wie, czym jest przemoc ekonomiczna.

Jak pokazują badania, aż 14% Polaków uważa, że wydzielanie pieniędzy i kontrolowanie wszystkich wydatków przez jednego że małżonków to przejaw gospodarności. Co siódmy z nas akceptuje takie sytuacje, a co czwarty ich doświadcza.

Oszczędne gospodarowanie finansami domowymi to nic złego, ale finansowe uzależnienie partnera od siebie nie ma z tym nic wspólnego. To rodzaj przemocy, która nie tylko prowadzi do niezaspokojenia potrzeb życiowych, ale ma również ogromny wpływ na poczucie własnej wartości.

Jak przejawia się przemoc ekonomiczna?

Przejawami przemocy ekonomicznej są m.in.:

  • zakazywanie lub utrudnianie podjęcia czy wykonywania pracy;
  • wydzielanie, kontrolowanie lub nadmierne krytykowanie wydatków;
  • wydzielanie pieniędzy, domaganie się paragonów za codzienne zakupy;
  • uniemożliwianie dostępu do konta bankowego;
  • dysponowanie wspólnymi pieniędzmi bez konsultacji, branie kredytów i pożyczek bez zgody i wiedzy drugiej strony;
  • zmuszanie do upokarzającego proszenia o pieniądze;
  • niepłacenie alimentów.

Przemoc ekonomiczna – gdzie szukać pomocy?

O problemie przemocy ekonomicznej i jego przejawach opowiada nowa kampania Avon Kontra Przemoc Rachunek przemocy, organizowana we współpracy z fundacją Feminoteka. Akcję wspiera także BNP Paribas bank Polska.

Celem tej kampanii jest edukowanie na temat tego, czy jest przemoc ekonomiczna oraz w jaki sposób się ona przejawia. Ale to nie wszystko: dzięki niej osoby, który dotyka ten problem, mogą się dowiedzieć o Avon Alert.

To aplikacja, która oferuje bezpłatną i profesjonalną pomoc ofiarom przemocy. Wystarczy zadzwonić pod numer 888 88 33 88 (w dni powszednie w godz. 8-20) lub wejść na stronę avonalert.pl, zostawić swój numer oraz podać termin bezpiecznego kontaktu.

Komentarze

Czytaj także...