Problem czerwcowych emerytur rozwiązany – zmiana przepisów
Czerwcowe emerytury po zmianie przepisów
18 września 2021 r. weszły w życie
zmiany w przepisach, dzięki którym przejście na emeryturę w
czerwcu nie będzie już wiązać się z ryzykiem niższego
świadczenia.
Nowe przepisy na stałe zmieniły wyliczenia czerwcowych emerytur na korzystniejsze.
Winny był sposób waloryzacji emerytur
Dotychczas wielu niedoszłych emerytów, by nie stracić, przekładało złożenie wniosku o świadczenie emerytalne z czerwca na lipiec. Ale ci, którzy nie mieli innych źródeł dochodu, nie mieli wyjścia i musieli złożyć wniosek w czerwcu.
Wyliczając ich emeryturę, ZUS stosował tylko waloryzację roczną.
Uwaga! Od tego roku jednak zastosuje takie same zasady, jak dla świadczeń majowych (o ile będą one korzystniejsze dla ubezpieczonego), tzn. składki czerwcowych emerytów będą podlegały waloryzacji i rocznej, i kwartalnej. Dzięki tej zmianie będzie można zyskać średnio o ok. 5% wyższe świadczenie.
Zasady te mają zastosowanie dla przyszłych emerytur. Emeryci, którzy już pobierają świadczenie czerwcowe, bo uzyskali je w poprzednich latach, nie skorzystają już niestety na nowych przepisach, bo prawo nie może działać wstecz.
Wyjątkiem będzie bieżący rok!
ZUS sam przeliczy emerytury na nowo
Emeryt czerwcowy z 2021 r. otrzyma wyrównanie automatycznie, bez konieczności składania dodatkowe wniosku w ZUS-ie.
Uwaga! Emerytury podlegają ponownemu przeliczeniu z uwzględnieniem nowych przepisów w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (a więc do 18 października br. emerytury powinny zostać wyrównane).
Zasad ta dotyczy w analogiczny sposób tych osób, które otrzymały w tym roku rentę rodzinną. Podstawą do jej obliczenia jest bowiem m.in. emerytura zmarłego, dlatego problem z emeryturami czerwcowymi dotyczył też niektórych rencistów.
Uwaga! Osoby, które na emeryturę przechodziły w czerwcu 2020 r. były wyjątkowo, na mocy przepisów pandemicznych (w ramach tarczy Antykryzysowej), objęci takim samy korzystnym przeliczeniem. Jednak była to sytuacja jednorazowa, a dopiero od 18 września tego roku przepisy emerytalne zostały zmienione raz na zawsze.
Od nowego roku emerytury i reny na konto – czy dla wszystkich?
Już 75% osób pobiera swoje emerytury lub renty na konto, listonosz nie przynosi im co miesiąc gotówki. Ten procent prawdopodobnie będzie jeszcze większy od stycznia 2022 r., gdy zaczną obowiązywać nowe przepisy.
To już pewne. Od 2022 r. będzie obowiązywała bezgotówkowa wypłata emerytur i rent. Nowe prawo nie wymusi masowego zakładania kont, ponieważ dotyczy tylko świadczeń emerytalno-rentowych przyznawanych począwszy od 1 stycznia 2002 r.
Oznacza to, ze osoby, które miały przyznane świadczenia wcześniej, nadal będą mogły korzystać z doręczenia świadczeń np. za pośrednictwem Poczty Polskiej, jeśli nadal mają taką wolę. W każdej chwili mogą zmienić zdanie, składając oświadczenie w ZUS-ie w sprawie wypłaty pieniędzy na rachunek bankowy.
Komentarze