Jak zmienić dostawcę prądu – zmiana dostawcy prądu
Jak zmienić dostawcę prądu? Czy warto teraz zmienić dostawcę prądu?
Coraz częściej zmieniamy firmę,
która dostarcza nam energię elektryczną. W 2021 r. taką decyzję
podjęło prawie 30 tysięcy odbiorców. Część z nich jest
zadowolona, rocznie zaoszczędzili 200-300 zł.
Ale są i tacy, którzy na zmianie tracą...
Zmiana dostawcy prądu nie jest trudna...
Firmę, która sprzedaje prąd (czyli rozlicza Twoje zużycie i wystawia rachunki), możesz dowolnie wybrać. Nie wiąże się to ze zmianą instalacji czy liczników, bo przedsiębiorstwo energetyczne, które fizycznie dostarcza prąd do mieszkania, pozostaje to samo.
Wystarczy podpisać umowę. Nowy dostawca prądu w Twoim imieniu dopełni wszystkich formalności.
Jakie mogą być korzyści ze zmiany dostawcy prądu?
Wybór jest spory. Firm, które dostarczają prąd jest dużo i przybywają nowe. Ostatnio dołączyli do nich m.in. operatorzy telefonii komórkowej i telewizji satelitarnej. Możesz więc za jednym zamachem płacić za prąd i telewizję.
Uwaga! To się opłaci, ale pod warunkiem, że w ramach pakietu dostaniesz zniżkę. U nowego dostawcy możesz też mieć niższe stawki. Cena za 1 kWh może być niższa nawet o 10 gr, a to przekłada się na oszczędność 240 zł rocznie (przy średnim zużyciu 200 kWh miesięcznie).
Uważaj na haczyki w umowie z dostawca prądu!
Poza ceną energii elektrycznej musisz wziąć pod lupę także inne stawki. Za 1 kWh faktycznie możesz płacić mniej, ale za to doliczona będzie dodatkowa opłata, np. handlowa. Sprzedawcy często dodają inne usługi, np. opiekę serwisową lub ubezpieczenia. Jeśli są gratis – świetnie. Ale bywa, że płacisz za nie ja za zboże, a w ogóle z nich nie korzystasz.
Kolejna ważna kwestia dotyczy czasu obowiązywania umowy. Może to być 24 lub 36 miesięcy, rzadziej rok. Ogólna zasada brzmi: im krócej, tym lepiej. Jeśli okaże się, ze warunki umowy jednak nie są korzystne, będziesz mógł szybko znów zmienić dostawcę lub wrócić do poprzedniego.
Uwaga! Jest jednak wyjątek: gdy nowy dostawca prądu gwarantuje niezmienną w czasie trwania umowy. Dłuższa umowa się wtedy opłaca, bo jest szansa, ze unikniesz podwyżek w najbliższej przyszłości.
Koniecznie musisz też sprawdzić, jakie są kary, np. za spóźnienie z płatnością, bo bywają horrendalne. O top wszystko możesz, a nawet musisz pytać przedstawiciela firmy, z którą zamierzasz podpisać umowę.
Zanim zmienisz dostawcę prądu, sprawdź
Nie zmieniaj dostawcy prądu bez zastanowienia, zwłaszcza jeśli proponuje Ci to akwizytor, który nalega na szybką decyzję. Oferty firm w Twoim regionie łatwo porównasz dzięki internetowym porównywarkom. Pomocny jest poradnik Urzędu Regulacji Energetyki.
Komentarze