Mam problem ze spłatą kredytu – co zrobić?
Problem ze spłata kredytu. Co można zrobić?
Problemy finansowe, które uniemożliwią
spłatę zobowiązań mogą dotknąć każdego z nas. Na szczęście
bankowi też zależy na spłacie rat kredytu czy też pożyczki.
Dlatego trzeba się z nim dogadać.
Co robić, gdy masz problemy ze spłatą kredytu?
Jeśli tracisz pracę i boisz się, co będzie dalej z Twoim kredytem, to najpierw przeczytaj uważnie umowę kredytową, bo niektóre banki umieszczają w niej zapis, ze kredytobiorca musi jej poinformować o zmianie swojej sytuacji majątkowej. Wpływa ona na zdolność kredytową.
Uwaga! Jeśli tego zapisu nie ma, nie musisz powiadamiać banku, choć czasem warto to zrobić, ponieważ na tej podstawie możesz negocjować warunki dalszej spłaty długu.
A może wakacje kredytowe?
Banki mają w swojej ofercie rozwiązania pomagające przetrwać klientom cięższy finansowo okres. Jeżeli szacujesz, że w ciągu kilku miesięcy znajdziesz nową pracę, to warto skorzystać z wakacji kredytowych. Można np. zawiesić ratę, np. na kwartał, a różnica zostanie doliczona do kolejnych płatności.
Możesz również zapytać o wydłużenie okresu kredytowania, co pozwoli Ci zmniejszyć miesięczną ratę i odciążyć domowy budżet.
Uwaga! Warto pamiętać o tym, że dużo łatwiej uzyskać pozytywną decyzję banku, jeżeli do tej pory miałeś nienaganną historię kredytową. Trzeba więc złożyć taki wniosek przed powstaniem opóźnień, a na pewno nie możesz unikać kontaktu z bankiem. Jeżeli wysłał on już wezwania do zapłaty, w dalszym etapie postępowania dochodzeniem roszczeń może zająć się firma windykacyjna. Dlatego musisz działać wcześniej.
Pomyśl o kredycie konsolidacyjnym...
Jeżeli aktualnie spłacasz kilka zobowiązań, warto pomyśleć o konsolidacji kredytów, czyli wzięciu jednego kredytu na spłatę pozostałych. Do jego uzyskania bęzie potrzebna zdolność kredytowa, więc o kredyt konsolidacyjny możesz się starać już po znalezieniu nowej pracy. Pozwoli on jednak płacić niższą ratę niż suma obecnych, bo okres spłaty zazwyczaj zostaje wydłużony.
Ubezpieczenie kredytu od utraty pracy
Do każdego kredytu (gotówkowy i hipoteczny) możesz dokupić ubezpieczenie od utraty pracy, które polega na tym, że jeśli tracisz zatrudnienie, to ubezpieczyciel opłaca za Ciebie kilka następnych rat.
Dzięki temu nie masz opóźnień w spłacie kredytu i spokojnie możesz się skupić na szukaniu nowej posady bez obawy, że bank podejmie działania windykacyjne. Jest to wprawdzie dodatkowy koszt, który podnosi ogólną sumę kredytu, ale warto rozważyć tę opcję, aby zabezpieczyć się na wypadek zwolnienia.
Komentarze