Co zrobić z mieszkaniem, gdy rodzic choruje?

Co zrobić z mieszkaniem, gdy rodzic choruje?

Nieruchomość (dom, mieszkanie), samochód – dobrze, że są, gdy można z nich korzystać. Problemy pojawiają się wtedy, gdy ich właściciel (np. nasz rodzic) zachoruje, a posiadane dobra trzeba utrzymać – zapłacić czynsz, ubezpieczenie czy podatek.

Co zrobić, by mienie rodzica nie obciążyło Twojego budżetu?

Co zrobić z mieszkaniem: testament, a może dziedziczenie?

Jeśli Twój rodzic nie chce decydować o swoim mieniu za życia i woli pozostawić je spadkobiercom na drodze dziedziczenia lub w testamencie, to wówczas aż do śmierci tylko on może decydować o tym, co stanie się z jego dobrami.

Gdy np. z powodu złego stanu zdrowia Twój rodzic będzie musiał zamieszkać z Tobą lub w domu opieki, sam zdecyduje czy mieszkanie wynająć, czy sprzedać. Jeśli jednak pogorszy się jego stan psychiczny, np. z powodu demencji, sprawa się skomplikuje.

Uwaga! W takiej sytuacji Twój rodzic nie będzie już mógł podjąć żadnych wiążących prawnie decyzji. To co możesz zrobić Ty, to złożyć do sądu opiekuńczego wniosek o ubezwłasnowolnienie chorego. Są wyznaczy wówczas opiekuna prawnego (np. członka rodziny), który po uzyskaniu osobnej zgody mógłby mienie rodzica np. sprzedać.

Jednak nawet wówczas dochód ze sprzedaży będzie stanowił dochód osoby ubezwłasnowolnionej i mógłby być przeznaczony na jej potrzeby, a to oznacza, że odpłatność za dom opieki mogłaby zostać ponownie przeliczona ze względu na podwyższone dochody. Jeśli do tej pory Twój rodzic korzystałby z dofinansowania, mógłby je utracić.

Co zrobić z mieszkaniem: darowizna, ale pod warunkiem

Innym rozwiązaniem mogłaby być darowizna mieszkania. Wówczas od chwili zawarcia umowy to niwy właściciel nieruchomości byłby całkowitym decydentem w tej sprawie. Dochód z najmu lub sprzedaży mieszkania byłby wyłącznie jego dochodem.

Uwaga! Darowiznę można odwołać jedynie w przypadku rażącej niewdzięczności obdarowanego. Dlatego w takim wypadku warto pomyśleć również o zabezpieczeniu interesu rodzica.

Jak zabezpieczyć prawo do mieszkania?

Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  1. Przez dożywotnią służebność mieszkania i dożywotnie prawo użytkowania, kiedy to osoba przenosi prawo własności lokalu, ale może w nim do końca życia mieszkać;

  2. Przez umowę o dożywocie – w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie i opiekę, a także pokryć koszty pogrzebu.

Komentarze

Czytaj także...