Co zrobić, gdy zgubisz dowód, paszport lub prawo jazdy?

Gdy zgubisz dowód, paszport lub prawo jazdy. Co wtedy należy zrobić?

Gdy zauważysz brak dokumentu tożsamości, natychmiast go zastrzeż. Nawet jeśli nie do końca jesteś pewny, czy nie zawieruszył się Ci gdzieś w domu. Gdy szybko zareagujesz, możesz uchronić się przed poważnymi kłopotami.

Co zrobić, gdy zgubisz dowód osobisty?

Na początku udaj się do banku – nie musi to być ten, w którym masz konto osobiste. Zrób to także wówczas, gdy w ogóle nie masz konta. Informacja o Twojej zgubie trafi do Centralnej Bazy danych Systemu Dokumentów Zastrzeżonych.

Uwaga! Dzięki temu nikt nie posłuży się Twoim dowodem np. przy zaciągnięciu kredytu.

Zgłoś zgubę też w urzędzie gminy – osobiście lub przez internet. W przypadku e-dowodu (dokument tożsamości z warstwą elektroniczną – teraz tylko takie są wydawane), możesz zawiesić jego ważność na 14 dni. Jeśli w tym czasie e-dowód się znajdzie, cofasz zawieszenie. Jeśli nie, zostanie unieważniony.

W sytuacji, gdy wiesz, ze dowód został Ci skradziony, powiadom o tym policję. Nie musisz już wtedy zgłaszać utraty dokumentu w urzędzie gminy.

Co zrobić, gdy zgubisz paszport?

O utracie paszportu informujesz punkt paszportowy. Podczas tej samej wizyty możesz od razu złożyć wniosek o nowy dokument. Samo zgłoszenie utraty paszportu jest bezpłatne, ale za wyrobienie nowego zapłacisz zgodnie z obowiązującym cennikiem.

Uwaga! Kwotą podstawową jest 140 zł, ale wielu osobom przysługuje 50% zniżka. Są to m.in. emeryci, renciści i niepełnosprawni oraz ich małżonkowie, którzy pozostają na ich wyłącznym utrzymaniu. Seniorzy, którzy w dniu złożenia wniosku mają więcej niż 70 lat, nowy paszport otrzymają za darmo..

Podobnie jak w przypadku dowodu, również kradzież paszportu zgłoś na komisariacie policji.

Co zrobić, gdy zgubisz prawo jazdy?

O kradzieży prawa jazdy zawiadom policję, zgubienie lub zniszczenie tego nie wymaga. Aby nadal móc prowadzić, należy wyrobić wtórnik dokumentu. Będzie Cie to kosztować 100,50 zł. Wniosek składasz w urzędzie miasta, dzielnicy lub w starostwie powiatowym.

Jeśli masz profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany, możesz to zrobić przez internet. Dokument będzie gotowy w ciągu 9 dni.

E-dokumenty

Zaginięcie telefonu, w którym masz aplikację mObywatel (a w niej e-dokumenty), zgłaszasz pod numerem 42 253 54 74. Infolinia jest czynna w dni powszednie w godzinach 7-18. Operator unieważni wszystkie certyfikaty zabezpieczające dane w telefonie. Dzięki temu nikt niepowołany nie będzie miał do nich dostępu.

Jak wyrobić nowy dowód osobisty?

Ponieważ w e-dowodach zakodowane są odciski palców, od 27 lipca br. wyrobienie nowego dokumentu będzie wymagało osobistej wizyty w urzędzie gminy. Nie możesz zatem złożyć wniosku przez internet – tak jak to było jeszcze do niedawna.

Nie obowiązuje rejonizacja, możesz więc wybrać dowolny urząd. W tym samym miejscu odbierzesz potem dowód. Wcześniej przez internet możesz sprawdzić, czy dokument jest gotowy. Zwykle czeka się na niego do 30 dni.

Jeśli ze względu na chorobę lub niepełnosprawność nie wychodzisz z domu, skontaktuj się z najbliższym urzędem gminy. W wyznaczonym terminie odwiedzi Cię urzędnik i formalności załatwisz na miejscu.  

Komentarze

Czytaj także...