ZUS opieka nad członkiem rodziny - zwolnienie i zasiłek opiekuńczy

ZUS opieka nad członkiem rodziny. Gdy musisz zaopiekować się dorosłym członkiem rodziny.

Kiedy choruje dziecko, jego rodzice lub opiekunowie mogą dostać zwolnienie lekarskie i skorzystać z prawa do zasiłku opiekuńczego.

Czy podobne uprawnienia dotyczą osoby, która opiekuje się dorosłym członkiem rodziny?

Kiedy można liczyć na zwolnienie i zasiłek opiekuńczy?

Na zwolnienie i zasiłek opiekuńczy możesz liczyć także wtedy, gdy zachoruje inny członek Twojej rodziny. Oczywiście jest to możliwe jedynie w sytuacji, gdy pracujesz i odprowadzasz składki na ubezpieczenie społeczne.

Co oznacza pojęcie: inny członek rodziny?

To małżonek, rodzic, ojczym, macocha, teść lub teściowa, dziadek lub babcia, wnuk albo rodzeństwo.

Uwaga! Gdy któraś z tych osób zachoruje i będzie wymagała opieki, dostaniesz zwolnienie pod warunkiem, że nie ma nikogo innego, kto nie pracuje i miałby możliwość zająć się chorym. Dla przykładu: babcia może zaopiekować się obłożnie chorym wnukiem, który przyjechał do niej na wakacje, jeśli nie ma z nim jego rodziców. Przy czym wnuk musi mieć więcej niż czternaście lat. Prawo do zasiłku opiekuńczego na opiekę nad młodszym dzieckiem mają wyłącznie jego rodzice lub opiekunowie.

ZUS opieka nad chorym członkiem rodziny: wspólne mieszkanie...

Aby otrzymać zwolnienie na opiekę nad chorym bliskim, musi zostać spełniony jeszcze jeden warunek: trzeba pozostawać z chorym we wspólnym gospodarstwie domowym, ale nie oznacza to jednak, że musisz z nim mieszkać na stałe.

Uwaga! Warunek pozostawania we wspólnym gospodarstwie uważa się za spełniony wówczas, gdy dotyczy ono okresu choroby. Jeśli więc np. zachoruje samotnie mieszkająca matka, to syn, który chce skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, powinien z nią czasowo zamieszkać.

Wysokość zasiłku opiekuńczego, jaki otrzymasz korzystając ze zwolnienia na bliską osobę wynosi 80% podstawy pensji. Możesz go pobierać maksymalnie przez 14 dni. Jeśli choroba trwa dłużej, po tym czasie pozostaje Ci skorzystać z urlopu.

Komentarze

Czytaj także...