Komu przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego?

Prawo do urlopu wypoczynkowego

Prawo do urlopu wypoczynkowego należy się każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę i to niezależnie od okresu, na jaki została zawarta.

Liczba wolnych dni, jakie można otrzymać zależna jest od naszego stażu pracy.
Ustawowo wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

  • 20 dni dla pracownika, który jest zatrudniony krócej niż 10 lat oraz

  • 26 dni dla pracownika, który jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Uwaga! Do okresu zatrudnienia wliczany jest czas nauki w w zasadniczej lub średniej szkole zawodowej (nie więcej niż 5 lat), w liceum ogólnokształcącym - 4 lata, w szkole policealnej - 6 lat lub wyższej - 8 lat. Wlicza się go jednak tylko pod warunkiem, że pracownik te szkołę ukończył, a nie tylko był jej uczniem.
Dla przykładu: pracownik ukończył studia z tytułem magistra, zaś w swojej firmie pracuje od 6 miesięcy. Staż jego prac wynosi zatem 8 i pół roku.
Przysługujący nam urlop wypoczynkowy możemy wykorzystać w częściach lub za jednym razem. Zawsze jednak trzeba ustalić jego przewidywalny termin z pracodawcą.
Uwaga! Samodzielne wzięcie urlopu może się dla pracownika skończyć dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy.

Wniosek o urlop wypoczynkowy

Wniosek z proponowanym terminem urlopu wypoczynkowego należy złożyć u pracodawcy zgodnie z zasadami panującymi w naszej firmie (np. do końca stycznia).

Pracodawca najprawdopodobniej zgodzi się na termin, który najbardziej nam odpowiada, o ile nie będzie to kolidowało z interesami firmy.

Uwaga! Jeżeli później będziemy chcieli przełożyć sobie urlop, to trzeba to uzasadnić ważnymi przyczynami. Pracodawca może się na to nie zgodzić, bo przecież nie pracujemy w firmie sami i ustalono już harmonogramy urlopów. Jeśli jednak to pracodawca przesuwa termin naszego urlopu, a my w związku z tym ponieśliśmy jakieś koszty (np. mamy już wykupione wczasy) pracodawca powinien nam te pieniądze zwrócić.

Podobnie dzieje się w przypadku odwołania nas z urlopu. Pracodawca ma prawo ściągnąć nas z wypoczynku do firmy, jeżeli są ku temu ważne powody, a my nie możemy odmówić powrotu. Pracodawca jednak musi powiadomić nas o tym bezpośrednio i nie ma prawa nas karać, jeśli na czas wyjazdu wyłączyliśmy swój prywatny telefon komórkowy i o niczym nie wiedzieliśmy.

Pracodawca powinien też zwrócić nam koszty związane z odwołaniem z urlopu, o ile złożymy odpowiedni wniosek (najlepiej poparty rachunkami). 

Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu wypoczynkowego ani przenieść go na inną osobę. Nie może też zrezygnować z urlopu w naturze, czyli w dniach wolnych w zamian za dodatkowe wynagrodzenie.

Wzór wniosku o urlop wypoczynkowy



Komentarze

Czytaj także...