Jak przenieść konto osobiste do innego banku?

Przeniesienie konta do innego banku. Jak to zrobić, gdy bank podnosi opłaty?

Konto bankowe to ważna sprawa. Dlatego większość osób zakłada rachunek i przez lata go nie zmienia, by uniknąć niepotrzebnych formalności czy finansowych pomyłek.

Jednak czasem zmiana jest wymuszona, a już zwłaszcza, gdy banki drastycznie podnoszą ceny usług dla swoich stałych klientów. Tylko nowi są kuszeni wielkimi promocjami. Dlaczego więc i Ty nie miałbyś z tego skorzystać?

Konto bankowe: list z banku

Przynajmniej raz w roku bank informuje swoich klientów o wysokości pobieranych opłat. Oprócz tego jego obowiązkiem jest uprzedzenie o każdej planowanej zmianie wysokości prowizji. Powinien to zrobić na trwałym nośniku, czyli listowanie lub e-mailowo. Ewentualnie w systemie bankowości elektronicznej, pod warunkiem, że ta informacja jest do odtworzenia przez określony czas w niezmiennej postaci.

Wybór sposobu, w jaki bank informuje o podwyżce, powinien być dostosowany do Twoich możliwości. Nie może być tak, że dostaniesz np. płytę CD, na której będzie się tabela opłat. Masz prawo nie umieć sobie z nią poradzić. Co innego list... Ale jak to wygląda w praktyce?

Gdy dostaniesz list z informacją o podwyżkach usług bankowych, odkładasz go do szuflady, obiecując sobie, że przeczytasz później. Kiedy się za to zabierasz, okazuje się, ze jest napisane drobnym druczkiem albo niewiele z niego rozumiesz. Machasz więc na to ręką i w ten sposób, nawet o tym nie wiedząc, zostawiasz w banku całkiem spore pieniądze.

Konto bankowe: co musisz sprawdzić

Powinieneś co jakiś czas zajrzeć w tabelę opłat za czynności bankowe. Chodzi nie tylko o prowadzenie konta osobistego i przelewy internetowe – to często jest darmowe. Istotne są koszty dodatkowych usług, a których korzystasz. Zwróć uwagę na warunki używania karty płatniczej. Banki często pobierają prowizję, jeśli nie wykonasz określonej liczby transakcji albo nie wydasz ustalonej kwoty, np. 300 zł.

Uwaga! Ważne są również koszty korzystania z bankomatów. Może się okazać, ze wprawdzie wypłata nic nie kosztuje, ale już za sprawdzenie salda bank słono sobie policzy. Jeśli opłacasz rachunki we okienku, zwróć uwagę na prowizję, jaka się z tym wiąże.

Otworzyć nowe konto osobiste czy przenieść stare?

Nie jest to łatwe pytanie, bo wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli rachunku używasz tylko po to, by wpływała tam pensja, a w sklepie płacisz gotówką wybieraną w bankomacie, szybko dokonasz zmiany konta osobistego samodzielnie. Wystarczy otworzyć konto w banku, który ma korzystniejszą ofertę, przesłać na niego środki i zamknąć stary rachunek.

Uwaga! Pamiętaj o tym, by powiadomić najbardziej zainteresowanych (np. pracodawcę) o zmianie.

Jeśli jednak korzystasz z konta osobistego intensywnie – masz tam swoje lokaty, stałe polecenia zapłaty, zdefiniowanych odbiorców, wówczas warto poprosić o pośrednictwo bank, który w ciągu 5 dni roboczych zakończy całą procedurę.

Jak przenieść konto do innego banku?

Przeniesienie konta osobistego musisz zacząć od otwarcia rachunku w nowym banku. Następnie osobiście – w oddziale, listownie lub za pośrednictwem systemu transakcyjnego w nowym koncie złóż wniosek o przeniesienie rachunku z innego banku. Wypełnienie go nie zajmie więcej niż 10 minut.

Będziesz do niego potrzebować m.in. serii i numeru dowodu osobistego, adresu, numeru PESEL, numeru telefonu i adresu e-mail.

Bank w Twoim imieniu może przenieść nie tylko środki zgromadzone na koncie osobistym, ale także polecenia zapłaty czy zlecenia stałe. Może również wysłać informację o zmianie konta bankowego do najważniejszych instytucji – ZUS i US, a także powiadomić Twojego pracodawcę. Aby mógł to zrobić, musisz mu udzielić pełnomocnictwa w tym zakresie.

Czy można zabrać ze sobą numer konta osobistego?

Niestety, nie jest to możliwe, bo każdy bank korzysta z innej numeracji. Poszczególne części rachunku wskazują na bank, w którym masz konto osobiste, a inne, w którym oddziale zostało ono otwarte. Dlatego przenosząc konto osobiste do innego banku, musisz się liczyć ze zmianą numeru.

Uwaga! Jeśli nie chcesz, nie musisz od razu zamykać starego rachunku. Większość robi tak po to, by upewnić się, ze powiadomili wszystkich o zmianie numeru konta. Jednak nawet po zamknięciu Twoje pieniądze będą bezpieczne.

Każdy numer bankowy jest indywidualny. Po zamknięciu rachunku nie trafia z powrotem do puli dostępnych numerów. Dlatego jeżeli znajomy zrobi przelew na twój zamknięty już rachunek, w ciągu kilku dni dostanie pieniądze z powrotem na swoje konto. Jeśli nie, wystarczy złożyć w banku reklamację.

Oferty najlepszych kont osobistych 


Komentarze

Czytaj także...