Jak bezpiecznie i legalnie wynająć komuś mieszkanie?

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Umowa, podatki i pułapki najmu. O tym musisz widzieć....

Jeżeli pamiętasz o kilku ważnych zasadach, to prywatny wynajem mieszkania nie musi być kłopotliwy. Dlatego warto wiedzieć, jak to zrobić, by uniknąć problemów.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie: ustal zasady!

To pierwszy krok do bezpiecznego i legalnego najmu mieszkania. Nie powinieneś opierać się na opinii o najemcy, jego dobrych chęciach i życzliwości, tylko na umowie, która powinna być możliwe szczegółowa – zawierać nie tylko dane osobowe stron, dokładny opis przedmiotu najmu (liczba pokoi, kondygnacji, pomieszczeń typu piwnica, wyposażenia).

Uwaga! W umowie koniecznie należy zawrzeć okres najmu (np. rok), okres jej wypowiedzenia, a także kwestię rozliczenia. Jeśli w jednej kwocie najmu zawrzesz opłaty bieżące, musisz liczyć się z tym, ze w razie podwyżki cen lub większego zużycia mediów to Ty zapłacisz więcej. Także podatek będzie liczony od wyższej kwoty, dlatego korzystne dla najemcy jest rozbić opłaty za wynajem mieszkania na 2 pule – kwoty najmu i opłat bieżących, które pokryje sam wynajmujący.

Warto też zabezpieczyć się na wypadek zniszczeń dokonanych w mieszkaniu. Należy ustalić w umowie wysokość kaucji, którą zapłaci wynajmujący. Zazwyczaj to wysokość miesięcznych kosztów najmu. Kaucję zwracasz, jeśli mieszkanie wraca do Ciebie w niezmienionym stanie.

Jeśli właścicielem mieszkania jest ktoś inny (np. gmina w przypadku lokali komunalnych), jego wynajem lub bezpłatne oddanie do użytkowania komuś bez zgody właściciela jest niezgodne z prawem. Wyjątek – osoba wobec której ma obowiązek alimentacyjny, nałożony sądownie.

Roztropność przy wynajmowaniu mieszkania...

Nawet jeśli to dobry znajomy kogoś z rodziny, musisz mieć pewność, że co miesiąc otrzymasz ustaloną kwotę, a na wynajmującym nie ciążą długi. Dlatego poproś o pokazanie co najmniej 2 dokumentów ze zdjęciem (np. dowód osobisty i prawo jazdy). Spisz dane, a następnie sprawdź, czy dana osoba nie widnieje w jednym z rejestrów dłużników (BIK i BIG). Możesz domagać się też pokazania zaświadczenia o zarobkach.

Jak zapłacić podatek od najmu mieszkania?

Najem prywatny może być rozliczony na 2 sposoby:

  • wg skali podatkowej (17 i 32%) - podatek płacisz od dochodu (przychód minus poniesione koszty, takie jak remont, meble, ubezpieczenie);
  • jako ryczałt od przychodu – 8,5% od przychodu do 100 tys. zł lub 12,5% od nadwyżki. W tym wypadku nie odliczysz kosztów.

Najmu nie musisz zgłaszać do US. Wystarczy pierwsza wpłata zaliczki na podatek dochodowy lub ryczałt, by urząd potraktował ją jako deklarację formy rozliczenia.  

Komentarze

Czytaj także...