Gdzie szukać dokumentów płacowych do emerytury?

Dokumenty płacowe potrzebne do emerytury. Gdzie ich szukać?

Likwidacja, przekształcenie czy upadłość firmy może być poważnym problemem dla byłych pracowników, zwłaszcza gdy po latach próbują zdobyć potwierdzenie ówczesnych zarobków, a przecież gdy planujesz przejście na emeryturę, każdy rok pracy ma znaczenie.

O dokumenty płacowe do emerytury pytaj w ZUS....

W pierwszej kolejności o dokumenty pracownicze warto zapytać w ZUS. Wykaz archiwów gromadzących dokumentację ze zlikwidowanych państwowych zakładów dostępny jest na stronie internetowej i placówkach ZUS. Możesz skorzystać z wyszukiwarki na stronie internetowej ZUS w zakładce Świadczenia/Emerytury (po nazwie zakładu pracy).

Jest to Baza zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy i dotyczy firm, które przed 1999 r. rozliczały składki na ubezpieczenie społeczne za zatrudnionych pracowników. Gdy firma została przekształcona – dokumenty powinny być nadal przechowywane w archiwum nowopowstałego przedsiębiorstwa, np. spółki powstałej po sprywatyzowaniu zakładu pracy. Firma mogła przekazać je też do archiwum.

A co z dokumentami płacowymi, gdy zakład zlikwidowano?

Dokumenty pracownicze powinien przechowywać wojewoda lub ministerstwo, którym podlegał zakład pracy. Możesz też ich szukać w archiwach wydziałów sądów rejestrowych właściwych dla siedziby firmy (zwłaszcza dotyczy to zlikwidowanych przed 2002 rokiem spółek cywilnych i handlowych) i w sądach upadłościowych (sąd rejonowy, wydział gospodarczy).

Jeśli zakład pracy upadł – dokumenty pracownicze zabezpiecza syndyk albo likwidator i to on wskazuje przechowującego. Wskazówek udzielić może też urząd wojewódzki lub ZUS. Informacje mogą posiadać też właściwe dla dawnej siedziby firmy urzędy skarbowe.

Gdy firma była spółdzielnią pracy, dokumenty pracownicze mógł przejąć związek rewizyjny, w którym była zrzeszona spółdzielnia, a jeśli ten już nie istnieje, Krajowa Rada Spółdzielcza. Jeśli pracowałeś w PGR – dokumenty mogą być w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

Archiwa wojewódzkie i prywatne

Każde województwo posiada co najmniej jedno archiwum, gdzie zgromadzone są dokumenty płacowe. Dokumenty mogą też trafiać do Archiwum Państwowego w Milanówku lub do Stowarzyszenia Archiwistów Polskich.

Istnieją również komercyjne archiwa – jeśli to one odpowiedzialne są za przechowywanie Twoich dokumentów, otrzymasz informację w wyżej wymienionych instytucjach.  

Komentarze

Czytaj także...