Umowa darowizny ze służebnością mieszkania – na czym polega?
Umowa darowizny ze służebnością mieszkania
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o
służebności mieszkania
Darowizna mieszkania wraz z lokatorem... jakie formalności?
Aby ustanowić służebność mieszkania konieczna jest forma aktu notarialnego. Umowa może dotyczyć samej służebności, ale najczęściej jest ona dodatkiem do innego kontraktu, np. umowy darowizny lub sprzedaży nieruchomości.
Uwaga! Wysokość opłaty notarialnej jest uzależniona od wartości służebności wskazanej przez właściciela mieszkania.
Jakie prawa przy służebności mieszkania?
Mimo, że służebnik nie jest właścicielem mieszkania, może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców nieruchomości.
Uwaga! Dokładny zakres służebności osobistej mieszkania i sposób jej wykonywania powinny określać postanowienia umowy (można np. umówić się, że tylko służebnik będzie korzystać z mieszkania). Gdy takich postanowień nie ma, określa się je, biorąc pod uwagę potrzeby służebnika, zasady współżycia społecznego oraz miejscowe zwyczaje.
Co z rodziną?
Oprócz służebnika w mieszkaniu mogą mieszkać jego małżonek i małoletnie dzieci (te mogą zostać nawet po ukończeniu pełnoletności). Inne osoby mogą tam zostać przyjęte tylko w sytuacji, gdy są przez uprawnionego utrzymywane albo gdy ich obecność jest potrzebna przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Po śmierci służebnika umowa może być przeniesiona na jego bliskich, ale nie musi.
Kiedy można znieść służebność mieszkania?
Służebność mieszkania jest niezbywalna. Te prawo nie może być np. sprzedane na rzecz innej osoby czy też przenieś uprawnienia do jej wykonywania. Jeśli właściciel chciałby zamienić się ze służebnikiem na lokale, może to zrobić tylko za jego zgodą.
Uwaga! Służebność wygasa najpóźniej wraz ze śmiercią osoby uprawnionej (chyba że zgodnie z umową prawo zostało przeniesione na bliskich) lub po 10 latach, jeśli nie była wykonywana.
Jakie obowiązki przy służebności mieszkania?
Służebnik jest zobowiązany ponosić ciężary, które zgodnie z wymaganiami prawidłowej gospodarki powinny być pokrywane z pożytków rzeczy. Aby uniknąć nieporozumień, warto przy ustanowieniu służebności określić, jakie opłaty będzie on ponosił.
Powinien także dokonywać napraw i innych nakładów związanych ze zwykłym korzystaniem z rzeczy. Inne naprawy powinien niezwłocznie zgłaszać właścicielowi.
Komentarze