Program Profilaktyka 40 Plus – jak się zgłosić?
Program Profilaktyka 40 Plus
Program zdrowotny „Profilaktyka 40
Plus” ruszył 1 lipca – na razie można z niego skorzystać do
końca roku. Na jego podstawie wszystkie osoby po 40. roku życia
będą mogły jednorazowo wykonać pakiet badań, które pomogą
wykryć najgroźniejsze choroby, m.in. układu krążenia i
nowotwory.
Diagnostykę zrobisz bezpłatnie w lecznicy mającej umowę z NFZ w tym zakresie.
Jak się zgłosić do programu Profilaktyka 40 Plus?
Należy wypełnić ankietę umieszczoną na Internetowym Koncie Pacjenta. Jest w niej szereg szczegółowych pytań, m.in. o wzrost, wagę, obwód pasa, aktualny pomiar ciśnienia, aktywność fizyczną, dietę, używki, przedwczesne zgony i nowotwory w rodzinie. W oparciu o te dane zostanie wygenerowane zlecenie na badania.
Uwaga! Informacji o wystawionym e-skierowaniu nie trzeba drukować ani pobierać z IKZ. Placówka, do której się zgłosisz, sama pobierze ją z systemu informatycznego – wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty. Jeżeli nie korzystasz z IKP, możesz zapisać się na badania poprzez infolinię – tel. 22 735 39 53.
Która poradnia?
Po wypełnieniu ankiety system skieruje Cię na stronę NFZ z wyszukiwarką – tam znajdziesz najbliższą placówkę biorącą udział w programie. Należy do niej zadzwonić i umówić się na wizytę..
Jakie badania w ramach programu Profilaktyka 40 Plus?
W wybranym punkcie, poza zważeniem, zmierzeniem wzrostu oraz obwodu w pasie (aby wyliczyć wskaźnik masy ciała BMI), będziesz miał wykonany pomiar ciśnienia tętniczego i ocenę rytmu serca.
W pakiecie znajdą się także: morfologia ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, oznaczenie stężenia cholesterolu (albo profil lipidowy) oraz glukozy, badania obrazujące funkcje wątroby (AIAt, AspAT, GGTP) i poziom kreatyniny (ocena pracy nerek). Pakiet obejmie też badanie na krew utajoną w kale, ogólne moczu, jak również poziom kwasu moczowego.
Mężczyznom zostanie dodatkowo oznaczony z krwi antygen PSA, co pozwoli wykryć zagrożenie rakiem prostaty.
Jak skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta?
Do zalogowania się na Internetowe Konto Pacjenta musisz mieć tzw. profil zaufany. Założysz go np. przez bankowość elektroniczną: wchodzisz na swoje konto, klikasz „Załóż profil”, bank potwierdza i profil staje się aktywny.
Możesz też zrobić to w urzędzie rejestrując się na stronie pz.gov.pl i w ciągu 14 dni idziesz do punktu potwierdzającego – ich wykaz na swoim terenie znajdziesz np. na stronach urzędu wojewódzkiego lub miasta.
Komentarze