Porada prawna online cz. 56

Porada prawna: Jak zachować mieszkanie dla bliskich

To od statusu prawnego mieszkania zależy, czy po Twojej śmierci bliscy będą mogli w nim zamieszkać.

Prawo do mieszkania komunalnego

Takiego mieszkania nie można ani podarować, ani dziedziczyć. By bliscy mogli w nim mieszkać, najlepiej byłoby je wykupić. Czy w Twoim przypadku jest to możliwe, sprawdzisz na stronie internetowej urzędu. Sam też możesz wystąpić o wykup.

Uwaga! Musisz jednak spełnić warunek: nie mieć zaległości czynszowych, a budynek musi być w dobrym stanie technicznym i mieć uregulowaną sytuację prawną, tzn. być na pewno własnością gminy. Rzeczoznawca z gminy wyceni mieszkanie i ustali jego rynkową wartość. Przysługuje od tego bonifikata sięgająca 80-90% jego wartości (każda gmina ustala własny poziom zniżek).

Jednak nawet jeśli nie wykupiłeś mieszkania, Twoi bliscy mogą je zajmować w oparciu o art. 691 Kc. Zgodnie z nim w przypadku śmierci najemcy w stosunek najmu wstępują:

  • małżonek, który nie jest współnajemcą;
  • dzieci najemcy, i jego współmałżonka;
  • inne osoby, wobec których najemca był zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych;
  • osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

Uwaga! Warunkiem koniecznym jest jednak, by te osoby zamieszkiwały na stałe z najemcą w tym mieszkaniu do chwili jego śmierci. Nie ma znaczenia długość zamieszkiwania ani zameldowanie.

Prawo do mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu nie pozwala na swobodne dysponowanie mieszkaniem. Nie możesz go sprzedać ani darować. Prawo do takiego mieszkania nie podlega też dziedziczeniu. Jeżeli jednak przysługiwało ono wspólnie małżonkom, w razie śmierci jednego z nich przechodzi na drugiego.

Jeśli chodzi o innych bliskich, mogą złożyć w spółdzielni mieszkaniowej deklarację członkowską (w ciągu roku) i pisemne zapewnienie o gotowości do zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Jako członek spółdzielni możesz też spróbować wykupić mieszkanie.

Jak wykupić mieszkanie w spółdzielni mieszkaniowej?

Aby wykupić mieszkanie w spółdzielni, musisz pokryć ewentualne długi czynszowe oraz spłacić (wraz z odsetkami) przypadającą na ten lokal część zobowiązań spółdzielni związanych z budową. Wniosek należy złożyć do administracji spółdzielni, która ma 6 miesięcy na decyzję i zawarcie umowy. Następnie powinieneś wpłacić wymaganą kwotę na konto spółdzielni.

Ostatni krok to podpisanie u notariusza umowy o przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu w odrębną własność. Wykup mieszkania spółdzielczego nie jest możliwy, gdy sytuacja gruntu, na którym stoi budynek, jest nieuregulowana prawnie.

Komentarze

Czytaj także...