Jak i gdzie złożyć wniosek o dodatek mieszkaniowy?
Wniosek o dodatek mieszkaniowy. Sprawdź, czy dostaniesz dodatek mieszkaniowy.
Aby dostać dodatek mieszkaniowy, musisz spełnić te wszystkie warunki:
- posiadać prawo do mieszkania w lokalu, na który starasz się o dodatek (akt własności, spółdzielcze własnościowe lub lokatorskie prawo do lokalu, wynajmujesz je na umowę, czekasz na mieszkanie zamienne lub socjalne);
- Twój średni dochód z ostatnich trzech miesięcy jest równy lub mniejszy niż 2100 zł na osobę w gospodarstwie domowym (czyli 175% najniższej emerytury). Jeśli dochód przekracza tę wartość, otrzymasz dodatek mieszkaniowy pomniejszony o kwotę przekroczenia;
-
powierzchnia mieszkania lub domu nie jest większa niż 45,5 mkw.
Jeśli jest większa, ale nie przekracza 52,5 mkw., możesz otrzymać
dodatek mieszkaniowy, jeśli suma powierzchni kuchni i pokoi jest
mniejsza niż 60% powierzchni użytkowej mieszkania.
Złóż wniosek o dodatek mieszkaniowy
Możesz go pobrać z OPS lub wydrukować z internetu. Do wniosku koniecznie dołącz deklarację o dochodach, dokument poświadczający powierzchnię lokalu (np. akt notarialny), rachunek za energię elektryczną za ostatni okres rozliczeniowy.
Uwaga! Wniosek o dodatek mieszkaniowy możesz złożyć w dowolnym momencie w roku w miejscowym OPS. Musisz to zrobić osobiście, wysłać wniosek pocztą lub złożyć dokument przez pełnomocnika. Urząd podejmie decyzję w ciągu 30 dni. Jeśli będzie odmowna, możesz się od niej odwoła do samorządu kolegium odwoławczego w ciągu 14 dni.
Dodatek mieszkaniowy otrzymasz na 6 miesięcy, ale jeśli przez 2 miesiące nie opłacisz czynszu, zostanie on przez gminę wstrzymany. Świadczenie wypłacane jest przelewem lub w gotówce.
Na jaką wysokość dodatku mieszkaniowego można liczyć?
Nie ma jednej stawki dodatku mieszkaniowego. Urzędnik wylicza ją na podstawie liczby mieszkańców i ich dochodów, wysokość wydatków na utrzymanie lokalu (czynsz, koszty eksploatacji, opłaty za energię cieplną, wodną, odbiór śmieci), a także stawek czynszu najmu w mieszkaniowym zasobie gminy.
W ostatnich latach była to kwota około 200 zł.
Osoby, które nie mają w mieszkaniu centralnego ogrzewania, ciepłej wody lub gazu przewodowego z zewnętrznego źródła, mogą również otrzymać ryczałt na zakup opału.
Komentarze