Bezpieczeństwo płatności za granicą – czym najlepiej regulować rachunki?

Bezpieczeństwo płatności za granicą. Kartą czy gotówką? A może kredyt?

Przebywając poza granicami naszego kraju możesz płacić w sklepach i za usługi na różne sposoby: gotówką, kartą do konta osobistego (złotówkowego lub walutowego), kartą kredytową albo kartą wielowalutową.

Większość osób wybiera gotówkę i wymienia ją przed wyjazdem w kantorze. Nie zawsze się to opłaca, a dodatkowo narażasz się na ryzyko kradzieży.

Czym najlepiej regulować rachunki podczas zagranicznego wyjazdu?

Jeśli masz w banku konto osobiste wraz z kartą (np. Visa, MasterCard czy Maestro), to bez problemu możesz nią także płacić i wypłacać gotówkę z bankomatu za granicą, ale musisz pamiętać o tym, że każda taka transakcja będzie obciążona kosztami przewalutowania i prowizją.

Jeśli dodatkowo chcesz płacić w mało popularnej walucie (np. w lirach tureckich), to przewalutowanie może być podwójne (np. jeszcze na dolary czy euro). W przypadku transakcji kartą konto obciążane jest od razu i jeśli masz aplikację mobilną banku, natychmiast możesz sprawdzić, jaki koszt poniosłeś.

Załóż konto wielowalutowe

To dobre rozwiązanie, gdy często podróżujesz. Dzięki temu unikniesz kosztów przewalutowania. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest karta wielowalutowa, którą można podłączyć do różnych rachunków (np. w euro, dolarach czy funtach), a transakcja jest automatycznie rozliczana w konkretnej walucie.

Uwaga! Płacąc tą samą kartą w Niemczech środki zostaną pobrane z konta w euro, a w Anglii w funtach. Jest to naprawdę wygodne rozwiązanie i pozwala zaoszczędzić na kosztach przewalutowania.

Czy potrzebujesz karty kredytowej podczas zagranicznego wyjazdu?

Wiele osób myśli, ze podczas wyjazdu zza granicę koniecznie muszą posiadać kartę kredytową i rzeczywiście, kiedyś była niezbędna podczas rezerwacji lotów czy hoteli. Teraz przyda Ci się tylko podczas wypożyczenia samochodu jako zabezpieczenie dla wypożyczalni na wypadek szkód, które mógłbyś spowodować.

Uwaga! Wypłatą kartą kredytową z bankomatu jest naprawdę droga, a do tego nie obejmuje jej okres bezodsetkowy. Koszty ponosisz od razu.

Na czym polega procedura chargeback?

Posiadacze każdej karty (zarówno tej do konta, jak i karty kredytowej) mogą skorzystać z procedury chargback, czyli reklamacji płatności kartą. Jeżeli np. biuro podróży, linia lotnicza czy sprzedawca za granicą Cię oszukają, to zawsze masz prawo złożyć reklamację do wystawcy Twojej karty (Visa lub MasterCard). Odzyskasz pieniądze również wtedy, jeżeli ktoś ukradł Ci kartę i nią zapłacił, ale także gdy została naliczona nieprawidłowa kwota transakcji albo nie dostałeś zamówionego towaru.  

Komentarze

Czytaj także...