Rehabilitacja po covidzie na NFZ – gdzie, kiedy i dla kogo?

Rehabilitacja po covidzie na NFZ

Przewlekłe zmęczenie, duszności, bóle mięśni i stawów – to tylko niektóre skutki przechorowania Covid-19. Jak wskazują specjaliści, powikłania po chorobie zostają u 1/3 pacjentów.

To właśnie dla nich uruchomiono program specjalnej rehabilitacji. Ma ona przyspieszyć pełny powrót do zdrowia.

Kogo obejmie program rehabilitacji po Covid-19?

Do najczęściej notowanych powikłań po przechorowaniu Covid-19 należą te ze strony układu oddechowego – duszności, zmniejszona wydolność organizmu, gorsza tolerancja wysiłku. Ale często zdarzają się także te ze strony układu krążenia, nerwowego czy narządów ruchu. Niektórzy pacjenci skarżą się również na zaburzenia lękowe lub stany depresyjne.

Uwaga! Ponieważ dolegliwości mogą być różne, rehabilitacja po przechorowaniu Covid-19 nie ogranicza się tylko do gabinetu fizjoterapii. Pacjent ma mieć możliwość, także konsultacji lekarskiej, psychologicznej i opieki pielęgniarskiej.

Jakie formalności?

O skierowaniu na rehabilitacje po Covid-19 decyduje lekarz rodzinny. Może to zrobić dopiero po całkowitym wyzdrowieniu pacjenta, ale nie później niż 6 miesięcy od zakończenia leczenia. Do skierowania lekarz musi dołączyć niezbędne badania potwierdzające wystąpienie powikłań i uzasadniające konieczność rehabilitacji, np. TTG klatki piersiowej wraz z opisem, morfologię krwi, OB, CRP czy EKG po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby.

Na co może liczyć pacjent podczas rehabilitacji?

W ramach rehabilitacji po Covid-19 pacjent może otrzymać od 2 do 6 tygodni zabiegów rehabilitacyjnych; z uwzględnieniem jego indywidualnych potrzeb. Plan terapii zostanie opracowany podczas wizyty wstępnej.

W trybie domowym w każdym przyznanym tygodniu muszą się odbyć co najmniej 3 wizyty terapeutyczne (w razie potrzeby może ich być więcej).

Na jakie zabiegi w ramach rehabilitacji można liczyć i gdzie?

Rehabilitacja po Covid-19 odbywa się w uzdrowiskach, zakładach leczniczych oraz w trybie stacjonarnym w gabinetach fizjoterapii (do programu przystąpiło ponad 100 punktów w całym kraju). Pacjenci, którzy przebyli Covid-19, ale mają trudności z poruszaniem się, mogą liczyć na wizyty domowe.

W ramach programu oferowana jest m.in. kinezyterapia, treningi wytrzymałościowe, oddechowe, drenaże ułożeniowe, inhalacje, masaże, fizykoterapia. Placówki muszą zapewnić pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów leczenia.  

Komentarze

Czytaj także...