Mieszkanie za opiekę – na co trzeba uważać przy umowie dożywocia?

Mieszkanie za opiekę (umowa dożywocia). Na co musisz uważać?

Umowa dożywocia jest trudna do odwołania. Jeśli więc ktoś się na nią zdecyduje, powinien właściwie zabezpieczyć swoje prawa.

Mieszkanie za opiekę (umowa dożywocia): ważne zaufanie

Umowa dożywocia z reguły zawierana jest z członkiem rodziny (dzieckiem, wnukiem, bratankiem). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by taką umowę zawrzeć z osobą, z którą nie łączą Cię więzy krwi, np. z sąsiadem czy przyjacielem.

Uwaga! Ważne, abyś tę osobę darzył pełnym zaufaniem, bo darowaną nieruchomość trudno jest odzyskać, nawet jeśli obdarowany nie spełnia swoich zobowiązań. Cofnięcie darowizny może nastąpić jedynie w sytuacji, gdy nowy właściciel dopuści się w stosunku do dożywotnika (senior, którym ma się opiekować) rażącej niewdzięczności.

Na co można liczyć zawierając umowę dożywocia?

To, na czym będą polegać obowiązki osoby, której darujesz mieszkanie (dom), możesz ustalić według własnych potrzeb. Jeśli nie wpiszesz do umowy dożywocia konkretnych zapisów, będą miały zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.

Zgodnie z nim osoba, która ma za zadanie zaopiekować się seniorem w zamian za przepisanie na nią praw do nieruchomości powinna:

  • zapewnić mu mieszkanie i traktować jak domownika;
  • na co dzień dostarczać mu wyżywienie, ubrania, finansować światło i opał;
  • gdy zachoruje, zapewnić mu odpowiednią pomoc i właściwą pielęgnację;
  • wyprawić mu na własny koszt pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

Bezpieczna umowa dożywocia

Obowiązki związane z dożywociem wymagają utrzymywania dobrych, a przynajmniej poprawnych stosunków między stronami zawartej umowy. Jednak nawet bliskie osoby potrafią się pokłócić, a co dopiero obce.

Uwaga! Aby takie sytuacje nie miały wpływu na Twoją sytuację, w umowie dożywocia należy szczegółowo określić obowiązki osoby, która ma być Twoim opiekunem. Im mniej wątpliwości, tym mniej powodów do ewentualnych konfliktów. Mogą to być zarówno świadczenia finansowe i rzeczowe, jak i pomoc w konkretnych czynnościach.

Taka umowa musi mieć formę aktu notarialnego. Jeśli zostanie sporządzona między sobą, bez obecności notariusza, będzie nieważna i nie wywoła żadnych skutków prawnych.  

Komentarze

kamiljanko pisze…
Ciekawy artykuł. Ten blog także jest bardzo interesujący.

Czytaj także...