Jak się ubezpieczyć od zdarzeń losowych?

Ubezpieczenie od zdarzeń losowych. Jak uniknąć dużych strat finansowych?

Złamane drzewo, które poleciało na Twój dach, przepięcia przy uderzeniu pioruna, powódź, czy zalanie... Sytuacji losowych jest wiele i nigdy nie możesz być pewny, że jedna z nich nie dotknie Ciebie.

Możesz się jednak przed nimi ubezpieczyć. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie od zdarzeń losowych: co i jak chroni?

Zdarzenia losowe (niezależne od ludzkiej woli) to przede wszystkim nieprzewidywalne sytuacje wywołane przez 1 z 4 żywiołów – ogień, wodę, ziemię i wiatr. Możesz od nich ubezpieczyć zarówno dom, mieszkanie, jak i budynek w budowie (nowy i rozbudowany), budynki gospodarcze (garaż, wiatę), rekreacyjne (altanę, domek letniskowy).

Uwaga! W podstawowej ofercie ubezpieczenia znajduje się jedynie kilka zdarzeń losowych (zwykle pożar, zalanie). Jeśli zależy Ci na kompleksowej ochronie, powinieneś wykupić pakiet dodatkowy, który poszerzy liczbę ryzyk i obejmie również mienie ruchome. Aby wykupić dodatkowe ubezpieczenie od zdarzeń losowych, musisz mieć ubezpieczenie podstawowe (nie możesz ubezpieczyć się tylko od huraganu).

Co w dodatkowym pakiecie ubezpieczenia?

Ubezpieczyciel z Ogólnych warunkach Ubezpieczenia (OWU) ma prawo szczegółowo określić, jak rozumie potencjalne zagrożenia (np. „huragan - wiatr o prędkości nie mniejszej niż 17,5 m/s, potwierdzonej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej”).Dlatego tę część umowy warto przeczytać ze szczególną uwagą.

Niektóre zagrożenia objęte są okresem karencji, np. ubezpieczenie od powodzi może obowiązywać dopiero 30 dni po podpisaniu umowy.

Najbogatsza wersja polisy to tzw. All Risks. Ale nawet ona zawiera ograniczenia. Jakie? Np. rażące niedbalstwo właściciela – niedomknięcia okna, brak niezbędnych przeglądów technicznych, źle podpięty sprzęt lub użytkowanie go niezgodne z przeznaczeniem.

Uwaga! Koszt polisy w wersji All Risks przy szacunkowej wartości nieruchomości 600 tys. zł to ok 800 zł rocznie.

Co trzeba zrobić, by dostać odszkodowanie?

Te działania zapewnią ubezpieczyciela, że nie wyłudzasz odszkodowania:

1. Zabezpiecz mienie, by nie doszło do jeszcze większych szkód.
2. Powiadom odpowiednie służby, by pomogły ograniczyć skutki zniszczeń. Koniecznie odbierz od nich notatkę, ze interwencja została podjęta.
3. Udokumentuj powstałe zniszczenia – zrób jak najwięcej zdjęć działania żywiołu.
4. Jak najszybciej zgłoś szkodę ubezpieczycielowi (czas na zgłoszenie określa umowa, w większości przypadków jest to od 3 do 7 dni).  

Komentarze

Czytaj także...