Kto może złożyć wniosek o skierowanie do szpitala psychiatrycznego?

Skierowanie do szpitala psychiatrycznego na leczenie. Kto może złożyć wniosek?

Osoby, których stan psychiczny z jakiegoś powodu się pogarsza, nie zawsze zdają sobie sprawę ze zmiany swojego zachowania i są przekonane, ze pomoc nie jest im potrzebna. Wtedy to ich bliscy są zobowiązani zapewnić im na czas odpowiednią opiekę.

Czy potrzebna zgoda na leczenie w szpitalu psychiatrycznym?

Choć co do zasady podanie się leczeniu w szpitalu psychiatrycznym wymaga zgody chorego, w wyjątkowych sytuacjach procedury lecznicze mogą być zastosowane nawet bez niej. Mowa o okolicznościach, w których zachowanie pacjenta zagraża jego życiu lub życiu i zdrowiu innych.

Uwaga! Decyzję o przyjęciu na leczenie do szpitala psychiatrycznego w tzw. trybie interwencyjnym wydaje lekarz po przeprowadzeniu badania i – w miarę możliwości – zaciągnięciu opinii innego lekarza psychiatry albo psychologa. W ciągu 48 godzin ordynator oddziału musi tę decyzję zatwierdzić, a kierownik szpitala do 72 godzin zawiadomić o zastosowanej procedurze sąd opiekuńczy. Sąd wyda decyzję co do dalszej hospitalizacji pacjenta bez jego zgody.

Także pacjenci bez diagnozy, którzy do tej pory nie byli leczeni w szpitalu psychiatrycznym, mogą być przyjęci na leczenie bez wyrażania zgody, jeśli ich zachowanie stanowi zagrożenie ich samych lub zdrowia i życia innych. Wówczas to szpital psychiatryczny skieruje je na odpowiednie badanie, by wyjaśnić wątpliwości co do ich stanu psychicznego.

Uwaga! W takiej sytuacji jednak pobyt w szpitalu psychiatrycznym nie może trwać dłużej niż 10 dni.

Skierowanie na leczenie do szpitala psychiatrycznego na wniosek bliskich

Pacjent może zostać przyjęty do szpitala psychiatrycznego również w trybie wnioskowym, a może się tak np. stać, gdy nie podejmuje leczenia, a jego zachowanie wskazuje na to, że nieprzyjęcie do szpitala spowoduje znaczne pogorszenie jego stanu zdrowia psychicznego.

Może to mieć miejsce także wtedy, gdy nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich codziennych potrzeb, a leczenie mogłoby znacząco poprawić stan jego zdrowia.  

Kto może złożyć wniosek o skierowanie na leczenie do szpitala psychiatrycznego?

Wniosek do sądu opiekuńczego o skierowanie na leczenie psychiatryczne mogą złożyć: małżonek, krewni w linii prostej, rodzeństwo, przedstawiciel ustawowy lub osoba sprawująca faktyczną opiekę. Jeśli takich nie ma – wnioskować może ośrodek pomocy społecznej.

Wraz z wnioskiem należy złożyć orzeczenie lekarza psychiatry, szczegółowo uzasadniające potrzebę leczenia w szpitalu psychiatrycznym. Jeśli go nie ma, w treści wniosku należy uzasadnić konieczność przyjęcia do szpitala psychiatrycznego (Podstawa prawna: art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego).  

Komentarze

Czytaj także...