Jak odzyskać podatek VAT za materiały budowlane?

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane 

Jeżeli budujesz dom, remontujesz mieszkanie, to masz prawo do specjalnej ulgi. Po złożeniu wniosku, urząd skarbowy zwróci Ci cześć pieniędzy, jakie na to zostały wydane.

Jest to możliwe dlatego, ze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej większość materiałów budowlanych była objęta 8 % podatkiem VAT. Po przystąpieniu do wspólnoty europejskiej VAT na materiały budowlane wzrósł do 23%. Tak więc tą 15 % różnicę można odzyskać, ale trzeba spełnić przewidziane przez prawo określone warunki.

Kto ma prawo do zwrotu VAT za materiały budowlane?

Z tej ulgi może skorzystać każda osoba, która zabrała się do budowy (rozbudowy, nadbudowy) domu lub jego remontu i wykonała go systemem gospodarczym (nie została zatrudniona profesjonalna firma).
Pamiętaj! O zwrot podatku VAT nie może ubiegać się osoba, która jest płatnikiem VAT i kupiła materiały budowlane "na firmę" (dotyczy to też jego współmałżonka.

Pamiętaj ! Ulga przysługuje łącznie obojgu małżonkom

Jakie trzeba spełnić warunki, by otrzymać zwrot VAT za materiały budowlane?

Odliczenie podatku VAT będzie możliwe tylko wtedy, gdy:
  • posiada się pozwolenie na budowę lub tytuł prawny do remontowanego domu (mieszkania). Może być to np.: akt własności, przydział lokalu spółdzielczego (zarówno lokatorskiego, jaki i własnościowego), decyzja administracyjna o przydziale mieszkania, umowa najmu lub dzierżawy itp.;
  • materiały, które zostały wykorzystane do budowy (remontu), są objęte ulgą. Nowy wykaz takich materiałów zawiera załącznik do obwieszczenia Ministra Infrastruktury w Dzienniku Urzędowym Ministra Infrastruktury 27.09.2010 r. (nr 11,poz.35);
  • posiada się faktury VAT (muszą mieć oznaczenie ewidencyjne towaru - symbol Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, tzw. PKWiU)

Gdzie złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane

O zwrot podatku VAT za materiały budowlane można się ubiegać po wypełnieniu druku VZM-1 i złożeniu go w swoim urzędzie skarbowym.

Wraz z wnioskiem składa się:
  • kopię pozwolenia na budowę, a także, gdy wniosek składany jest po ukończeniu budowy - kopię pozwolenia na użytkowanie obiektu;
  • tytuł prawny do lokalu (w przypadku remontu mieszkania);
  • kopię faktur VAT.

Ile można odzyskać?

Zwrot podatku VAT jest limitowany. Rozliczając inwestycję częściowo co roku, limit obowiązuje przez 5 lat. Tak więc w każdym kolejnym wniosku, kwotę przysługującego limitu należy pomniejszyć o kwotę podatku VAT, który już został zwrócony. Termin biegnie od dnia złożenia pierwszego wniosku.

Limit zwrotu podatku VAT za materiały budowlane jest zmienny. Wpływ na to ma cena metra kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ogłaszanego przez GUS. IM wyższa, tym wyższy limit.

Do jego obliczenia przyjmuję się cenę 1 mkw, która została ogłoszona ostatnio przed kwartałem złożenia wniosku.
Dal przykładu: gdy wniosek zostanie złożony w III kwartale tego roku, to należy uwzględnić cenę z I kwartału (3797 zł).
Informację o cenie metra kw. można uzyskać w Centralnym Informatorium GUS, tel. 22 608 31 61, 22 608 31 64 do 68.
Pamiętaj ! Kwotę zwrotu podatku VAT za materiały budowlane trzeba obliczyć samemu. Jeżeli będziesz składał swój pierwszy wniosek o zwrot podatku VAT za materiały budowlane, to kwota zwrotu jest równa 68,18 % (dla stawki VAT 22 %) lu 65,22 % (dla stawki VAT 23 %) kwoty podatku VAT, który wynika z faktur.
Według przepisów istnieje górny limit odliczenia - nie może ono przekroczyć 12 195 % równowartości kosztów budowy 70 mkw. mieszkania (gdy budowany jest dom) lub 30 mkw (w przypadku remontu).

Wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej, który należy złożyć w urzędzie skarbowym. Małżonkowie (z wyjątkiem tych, wobec których sąd orzekł separację) mogą złożyć taki wniosek wspólnie lub odrębnie dla każdego z nich.
Pamiętaj! Bez względu na to, czy wniosek zostanie złożony wspólnie lub odrębnie, musi być podpisany przez obojga małżonków. Jeżeli małżonkowie składają odrębne wnioski o zwrot podatku VAT za materiały budowlane do dwóch różnych urzędów skarbowych, to ich obowiązkiem jest powiadomienie właściwego dla małżonka urzędu skarbowego o złożeniu wniosku.

Przykład zawiadomienia małżonków

    Katowice 30 maja 2021 r.


    Marian Kasprzyk
    ul. Starowiejska 48/1
    40-015 Katowice
    NIP 000-000-00-00*

    Naczelnik Drugiego
    Urzędu Skarbowego w Katowicach
    ul. Paderewskiego 32B
    40-282 Katowice


 Mając na uwadze postanowienia ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym zawiadamiam tutejszy urząd skarbowy, jako właściwy dla mojej żony Danuty Kasprzyk zam. w Katowicach, ul. Prosta 4/12, 40-016 Katowice, NIP 000-000-00-00*, że w dniu dzisiejszym złożyłem w swoim urzędzie skarbowym, tj. w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Katowicach, wniosek o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych.

* - jeżeli nie posiada się NIP, to należy podać PESEL, a gdy osoba składająca wniosek nie ma nadanego żadnego z tych numerów, to podaje się rodzaj i numer dokumentu tożsamości, w tym również wystawionego w państwie innym niż Rzeczpospolita Polska.  
Ważne! Wzór wniosku (do ewentualnego wykorzystania) można znaleźć na stronach internetowych izb skarbowych, a także urzędów skarbowych oraz na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Pamiętaj! Przedmiotowy wniosek nie jest wzorem urzędowym (określonym w drodze rozporządzenia), a więc nie trzeba bezwzględnie go stosować. Ale trzeba pamiętać o tym, że wniosek musi zawierać wszystkie elementy, o których mowa w przepisach ustawy.

Co powinien zawierać wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane?

Wniosek powinien zawierać, co najmniej:
  • imię i nazwisko,
  • numer NIP lub numer PESEL, gdy osoba fizyczna nie posiada numeru NIP, a w przypadku, gdy osobie fizycznej składającej wniosek nie nadano żadnego z tych numerów – rodzaj oraz numer dokumentu tożsamości tej osoby, w tym również wystawionego w państwie innym niż Rzeczpospolita Polska,
  • adres zamieszkania osoby fizycznej, a w przypadku małżonków – obojga małżonków,
  • wskazanie właściwego urzędu skarbowego, do którego kierowany jest wniosek,
  • rodzaj poniesionych wydatków, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy,
  • rok rozpoczęcia inwestycji,
  • wykaz faktur, a także wartość poniesionych wydatków w związku z inwestycjami, które polegały  m.in. na budowie budynku mieszkalnego, remoncie budynku (lokalu) mieszkalnego,
  • kwotę zwrotu,którą obliczono zgodnie z przepisami ustawy,
  • oświadczenie o zakresie przeprowadzonego remontu,gdy roboty te nie wymagają pozwolenia na budowę,
  • wskazanie sposobu wypłaty kwoty zwrotu; gdy wypłata ma nastąpić na rachunek bankowy – wskazanie numeru rachunku osoby fizycznej, która składa wniosek, a w przypadku wspólnego wniosku małżonków - numeru rachunku obojga lub jednego z nich, na który ma być dokonany zwrot,
  • podpis osoby, która ubiega się o zwrot wydatków, a w przypadku małżonków (czyli osób pozostających w związku małżeńskim z wyjątkiem osób, w stosunku do których sąd orzekł separację) – podpisy obojga małżonków.

Załączniki do wniosku o zwrot VAT za materiały budowlane

Wraz z wnioskiem należy dołączyć kopię:
  • pozwolenia na budowę, gdy inwestycja wymagała pozwolenia na budowę,
  • faktur, które dokumentują poniesione wydatki,
  • dokumentu, który potwierdza tytuł prawny do budynku (lokalu) mieszkalnego, którego remont nie wymagał pozwolenia na budowę; za tytuł prawny uważa się m.in.: własność, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z budynku (lokalu) mieszkalnego, np. umowę na podstawie której członek spółdzielni jest obowiązany do ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego.
Pamiętaj! Zarówno wniosek o zwrot VAT na materiały budowlane, jak i załączniki do niego dołączone, nie stanowią przedmiotu opłaty skarbowej zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635, z późn. zm.), a tym samym nie podlegają tej opłacie.

Kiedy można złożyć wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane?

Wniosek można składać nie częściej niż raz w roku (bez względu na liczbę prowadzonych inwestycji).
Pamiętaj! W obecnym stanie prawnym nie obowiązuje wymóg składania wniosków w terminie do sześciu miesięcy po zakończeniu inwestycji.

Zwrot VAT przez Urząd Skarbowy

Urząd Skarbowy określa kwotę zwrotu w drodze decyzji, która zostaje wydana w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku o zwrot VAT za materiały budowlane. Następnie w terminie 25 dni od dnia, w którym doręczono decyzję - urząd skarbowy wypłaci kwotę zwrotu.

Jeżeli złożony wniosek jest prawidłowy i nie budzi wątpliwości, urząd skarbowy dokona zwrotu kwoty, która jest wskazana we wniosku bez wydawania decyzji. Wtedy wypłata nastąpi w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Pamiętaj! Pieniądze zostaną wypłacone pod warunkiem, ze nie posiada się zaległości podatkowych. W przeciwnym razie zwrot VAT za materiały budowlane podlegać będzie z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę.
Jeżeli wniosek zostanie wysłany poczta, to za datę jego złożenia uważa się dzień otrzymania wniosku przez organ podatkowy.

Warto pamiętać, ze składając wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane można dokonać wyboru sposobu wypłaty pieniędzy, tj.:
  • w kasie lub
  • za pośrednictwem banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo kredytowej (w tym przypadku należy podać numer rachunku bankowego),lub
  • za pośrednictwem poczty; z tym, że kwota zwrotu wypłacana za pośrednictwem poczty jest pomniejszana o koszty jej przesłania.
Gdy urząd skarbowy nie wyda decyzji w terminie lub kwota zwrotu nie zostanie wypłacona w terminie, to kwota zwrotu podlega oprocentowaniu w wysokości opłaty prolongacyjnej, która jest ustalona w przypadku odroczenia terminu płatności podatków, które stanowią dochód budżetu państwa, obowiązującej w dniu, w którym upłynął termin wypłaty kwoty zwrotu. Oprocentowanie należy się od dnia następnego po dniu, w którym upłynął termin, który jest ustalony ustawą, włącznie do dnia wypłacenia kwoty zwrotu.
Pamiętaj! Kwota otrzymanego zwrotu wolna jest od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 123 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.).

Komentarze

Czytaj także...