Ile wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego?

Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Kiedy komornik wszczyna postępowanie egzekucyjne, zawiadomi Cie o tym fakcie odpowiednim pismem. Może je wysłać do Ciebie pocztą lub doręczyć osobiście przy pierwszej czynności egzekucyjnej.

Taką czynnością jest zazwyczaj zajęcie wynagrodzenia, rachunku bankowego czy nieruchomości.

W piśmie o wszczęciu egzekucji musi się znaleźć tytuł wykonawczy (np. wydany przez sąd wyrok albo bankowy tytuł egzekucyjny) opatrzony klauzulą wykonalności (czyli zapisem dokonanym przez sąd i potwierdzającym, że można zacząć egzekwowanie długu).

Powinien być w nim również wskazany sposób egzekucji (np. z majątku ruchomego czy z rachunku bankowego), pouczenie o możliwości, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia, a także odpis tytułu wykonawczego.

Wyjaśnij wątpliwości z komornikiem

Pismo nt. otrzymania zawiadomienia o wszczęciu egzekucji przez komornika musisz dokładnie przeczytać. Jeśli jakieś sformułowania są niejasne lub niezrozumiałe, poproś w wyjaśnienia pracowników kancelarii komorniczej, w której prowadzona jest sprawa.

Uwaga! Bezpłatna pomoc w odszyfrowaniu prawniczych pojęć bądź w znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące postępowania egzekucyjnego otrzymasz na infolinii Krajowej Rady Komorniczej pod numerem 22 299 87 77 (czynna we wtorki w godzinach 9-15).

Wniosek o umorzenie egzekucji komorniczej

Zdarza się, że komornik prowadzi egzekucję od niewłaściwej osoby. Np. zgadzają się jedynie imię i nazwisko, ale już nie numer PESEL. Albo tytuł wykonawczy jest nieaktualny (np. sąd uchylił nakaz zapłaty) czy też w ogóle go nie ma.

Uwaga! W takich sytuacjach egzekucja nie ma podstaw i powinieneś złożyć pisemny wniosek o jej umorzenie. Jeśli komornik go oddali, wówczas możesz wnieść skargę do sądu rejonowego przy którym działa.

Rzeczy pod ochroną przed egzekucją komorniczą

Jeśli rzeczywiście masz do spłacenia jakiś zapomniany dług, komornik może go ściągnąć zarówno z wynagrodzenia za pracę czy świadczeń, jak i z nieruchomości i ruchomości.

Uwaga! Egzekucji komorniczej nie podlegają m.in. urządzenia domowe takie jak lodówka, pralka, odkurzacz czy kuchenka mikrofalowa, ani sprzęty codziennego użytku: łózka, stół, krzesła. Komornik nie może zająć pościeli, bielizny i codziennych ubrań a także miesięcznych zapasów żywności i opału. Chronione są również przedmioty niezbędne do pracy zarobkowej, z wyłączeniem pojazdów mechanicznych – czyli komornik ma prawo zająć kurierowi jego motor czy kierowcy samochód. 

Kwota wolna od zajęcia przez komornika

Komornik ma prawo dokonać zajęcia zarówno z wynagrodzenia, jak i z emerytury dłużnika. Z pensji dłużnika może zostać zajęte 50% - jeśli dług jest niealimentacyjny. W przypadku alimentów – 60%.

Komornik musi zostawić dłużnikowi kwotę równą minimalnemu wynagrodzeniu, czyli 2800 zł brutto. Jeżeli dług dotyczy alimentów, kwota wolna od zajęcia jest niższa: wynosi 4/10 minimalnego wynagrodzenia, czyli 1120 zł brutto.

W przypadku emerytury komornik może zająć 25% świadczenia brutto (gdy dług dotyczy np. niespłaconego kredytu czy pożyczki) i 60% - gdy chodzi o alimenty.

Komentarze

Czytaj także...