Czy pracodawca może do nas dzwonić, gdy mamy urlop?
Urlop wypoczynkowy: czy pracodawca może do nas dzwonić?
Nie. Pracownik ma prawo do nieprzerywanego przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego. Dlatego nie musimy na urlopie odbierać telefonów do szefa, gdy dzwoni na nasz prywatny numer telefonu.Jeśli mamy telefon służbowy, również możemy nie odbierać połączeń z pracodawcą. Dzwoniąc do nas podczas urlopu, pracodawca musi być świadomy, że rozmowy wliczają się do naszego czasu pracy. Jeśli jednego dnia zadzwoni kilka razy, możemy złożyć wniosek o uznanie tego dnia za zwykły, płatny dzień pracy i o przyznanie kolejnego dnia urlopu.
Za nieodebranie służbowego telefonu nie możemy zostać ukarani (powodem jest np. brak zasięgu).
Uwaga! Ta zasada nie działa jednak, gdy korzystanie ze służbowego telefonu jest uregulowane w osobnym, zakładowym regulaminie pracy.Wyjątkiem od reguły, że urlop wypoczynkowy jest czasem wolnym od służbowych poleceń jest prawnie dozwolone odwołanie z urlopu (art. 167 k.p.). Dotyczy to jednak wyłącznie niespodziewanych sytuacji, które wymagają natychmiastowego pojawienia się w miejscu pracy.
Uwaga! Gdy odwołany z urlopu pracownik (np. telegramem) nie powróci do pracy, może to skutkować zwolnieniem.
Komu przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego?
Prawo do urlopu wypoczynkowego należy się każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę i to niezależnie od okresu, na jaki została zawarta.Liczba wolnych dni, jakie można otrzymać zależna jest od naszego stażu pracy. Ustawowo wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:
- 20 dni dla pracownika, który jest zatrudniony krócej niż 10 lat oraz
- 26 dni dla pracownika, który jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Uwaga! Do okresu zatrudnienia wliczany jest czas nauki w w zasadniczej lub średniej szkole zawodowej (nie więcej niż 5 lat), w liceum ogólnokształcącym - 4 lata, w szkole policealnej - 6 lat lub wyższej - 8 lat. Wlicza się go jednak tylko pod warunkiem, że pracownik te szkołę ukończył, a nie tylko był jej uczniem.
Dla przykładu: pracownik ukończył studia z tytułem magistra, zaś w swojej firmie pracuje od 6 miesięcy. Staż jego prac wynosi zatem 8 i pół roku.Przysługujący nam urlop wypoczynkowy możemy wykorzystać w częściach lub za jednym razem. Zawsze jednak trzeba ustalić jego przewidywalny termin z pracodawcą.
Uwaga! Samodzielne wzięcie urlopu może się dla pracownika skończyć dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy.
Wniosek o urlop wypoczynkowy
Wniosek z proponowanym terminem urlopu wypoczynkowego należy złożyć u pracodawcy zgodnie z zasadami panującymi w naszej firmie (np. do końca stycznia).
Pracodawca najprawdopodobniej zgodzi się na termin, który najbardziej nam odpowiada, o ile nie będzie to kolidowało z interesami firmy.
Uwaga! Jeżeli później będziemy chcieli przełożyć sobie urlop, to trzeba to uzasadnić ważnymi przyczynami. Pracodawca może się na to nie zgodzić, bo przecież nie pracujemy w firmie sami i ustalono już harmonogramy urlopów. Jeśli jednak to pracodawca przesuwa termin naszego urlopu, a my w związku z tym ponieśliśmy jakieś koszty (np. mamy już wykupione wczasy) pracodawca powinien nam te pieniądze zwrócić.
Podobnie dzieje się w przypadku odwołania nas z urlopu. Pracodawca ma prawo ściągnąć nas z wypoczynku do firmy, jeżeli są ku temu ważne powody, a my nie możemy odmówić powrotu. Pracodawca jednak musi powiadomić nas o tym bezpośrednio i nie ma prawa nas karać, jeśli na czas wyjazdu wyłączyliśmy swój prywatny telefon komórkowy i o niczym nie wiedzieliśmy.
Pracodawca powinien też zwrócić nam koszty związane z odwołaniem z urlopu, o ile złożymy odpowiedni wniosek (najlepiej poparty rachunkami).
Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu wypoczynkowego ani przenieść go na inną osobę. Nie może też zrezygnować z urlopu w naturze, czyli w dniach wolnych w zamian za dodatkowe wynagrodzenie.
Porady inspekcji pracy
Jeśli firma nie płaci Ci w terminie wynagrodzenia za pracę lub musisz za darmo pracować po godzinach albo masz podobne problemy, a nie stać Cię na prawnika, skorzystaj z bezpłatnych porad w inspektoratach Państwowej Inspekcji Pracy.
Dyżur pełnią tam eksperci prawa pracy (porad udzielają także na infolinii).
Uwaga! Adresy i numery infolinii inspektoratów w całej Polsce znajdziesz na www.pip.gov.pl.
Komentarze