Co warto wiedzieć, kupując pralkę lub lodówkę?

Zakup pralki lub lodówki. Co powinieneś wiedzieć?

Skończyły się czasy, gdy sprzęt AGD kupowało się na wiele lat, bo teraz ledwie wygaśnie gwarancja, od razu coś się psuje. Wezwany specjalista z reguły stwierdza, ze brakuje na rynku części zamiennych albo że nie opłaca się naprawiać z uwagi na ich cenę.

I znów czeka nas zakup nowej palki czy lodówki. Na szczęście właśnie weszły w życie przepisy zobowiązujące producentów do tego, aby ich wyroby były bardziej trwałe.

Zakup pralki lub lodówki: prawo do naprawy

Nowe prawo do naprawy nakłada na producentów sprzętów AGD i RTV obowiązek dbania o dostępność części zamiennych, które mają być sprzedaży przez 7 do 10 dni po zakończeniu produkcji i wprowadzeniu do obrotu ostatniej partii konkretnego modelu pralki, lodówki, czy telewizora.

Uwaga! Dotyczy to zarówno elementów montowanych przez serwisy naprawcze, jak i tych prostych, które sprawny użytkownik może wymienić samodzielnie (np. uszczelek, zawiasów czy wyposażenia dodatkowego).

Wykaz części zamiennych i procedura ich zamawiania ma być dostępna na stronie internetowej producenta, jego przedstawiciela lub importera. W przypadku części zamiennych dostępnych powszechnie, na stronie internetowej powinna znaleźć się także instrukcja naprawy.

Zakup pralki lub lodówki: jak czytać etykiety

Zmieniają się również zamieszczane na produktach oznaczenia. O klasie energooszczędności nie będą nas informować plusy, a wróci zasada 7-punktowej skali od A do G. Produkty, które dotychczas miały najwyższą klasę energetyczną, czyli A +++, w nowym oznaczeniu zostaną oznaczone literą C.

Dla tych z jednym plusem, czyli wcześniej najbardziej energochłonnych, zarezerwowane są litery F i G. Produktów o klasie A i B na razie w ogóle nie będzie – te symbole zostały zarezerwowane dla zaawansowanych osiągnięć technicznych, które powstaną w przyszłości.

Na etykietach znajdą się też nowe informacje. Powstał m.in. skala emisji hałasu – od A do D, gdzie klasa A oznacza urządzenia bardzo ciche, natomiast D – najgłośniejsze.

Na etykiecie pojawi się również kod Q pozwalający na skorzystanie z aplikacji mobilnej. Jeśli go zeskanujesz, będziesz mógł przejrzeć szczegółową dokumentację techniczną danego produktu (w języku angielskim), znajdującą się w Europejskim Rejestrze Etykiet Energetycznych.

Uwaga! Na razie zmiany dotyczą tylko kilku grup sprzętów AGD: lodówek, pralek, zmywarek oraz RTV: telewizorów i monitorów, ale z czasem obejmą pozostałe.

Gdzie ich szukać?

Etykiety zawierają wiele ważnych informacji, dlatego kupując sprzęt, zwróć na nie uwagę. Sprzedawcy mają obowiązek umieszczać je na stojących w sklepie urządzeniach. W przypadku zakupów on-line klasa efektywności energetycznej powinna znajdować się w pobliżu ceny.

Na to zwróć uwagę kupując pralkę lub lodówkę

Przeprowadzone badania wykazały, ze osoby kupujące sprzęt AGD, kierują się przede wszystkim ceną, wyglądem oraz marką. Tymczasem jeśli pralka, lodówka czy zmywarka ma spełniać Twoje oczekiwania, dobrze jest zwrócić uwagę także na:

  • funkcjonalność – nie wszystkie opcje, jakie oferują producenci, będą Ci potrzebne, wybierz te, z których na pewno będziesz korzystał;
  • klasę energetyczną – im lepsza, tym urządzenie pobiera mniej prądu, a tym samym mniej Cię kosztuje;
  • okres gwarancji – im jest dłuższy, tym lepiej;
  • poziomem hałasu – sprzęt, który głośno pracuje, potrafi być bardzo dokuczliwy.  

Komentarze

Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

Czytaj także...