Jakie zmiany w prawie o ruchu drogowym w 2021 r?
Ważne zmiany w prawie o ruchu drogowym
Statystyki są nieubłagane. Wypadków
z udziałem pieszych z roku na rok przybywa, w samym 2019 r. było
ich niemal 7 tysięcy.
Uchwalona nowelizacja ustawy o ruchu drogowym poszerza odpowiedzialność kierowców, ale i nakłada nowe obowiązki na pieszych. I to nie są jedyne zmiany w prawie o ruchu drogowym jakie nas czekają.
Prawo o ruchu drogowym: piesi przodem
Do tej pory pierwszeństwo mieli tylko ci piesi, którzy już znajdowali się na pasach. By zwiększyć ich bezpieczeństwo, ustawodawca zdecydował się na nowe rozwiązanie. Kierowca ma zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa nie tylko pieszemu, który jest na pasach, ale także temu, który na nie wchodzi.
Uwaga! Przepis ten nie obowiązuje jedynie w przypadku tramwajów. Piesi będący na torowisku mają pierwszeństwo przed tramwajem, ale wchodzący na nie – już nie. Wiąże się to z wydłużoną w stosunku do aut drogą hamowania tramwaju.
Prawo o ruchu drogowym: mandat za telefon
Ważna zmiana dotyczy także zachowania pieszych na pasach. Podczas wchodzenia na przejście oraz na samych pasach nie będą mogli obi korzystać z urządzeń elektronicznych, które ograniczają możliwość obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych, a więc z elektronicznych urządzań mobilnych (np. smartfonów).
Prawo o ruchu drogowym: w terenie zabudowanym wolniej
Do tej pory ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym zależało od pory. W godzinach nocnych, od 23.00 do 5.00 obowiązywało ograniczenie prędkości do 60 km/h. W pozostałych godzinach można było jechać z maksymalną prędkością 50 km/h.
Uwaga! Od czerwca będzie nas obowiązywała jedna prędkość przez całą dobę – 50 km/h.
Koniec z jazdą na zderzaku na drogach ekspresowych i autostradach
Po raz pierwszy ta drażliwa kwestia została uregulowana przepisami. Zostały wprowadzone minimalne odległości między pojazdami znajdującymi się na drodze szybkiego ruchu, a więc drogach ekspresowych i autostradach. Ma to być połowa (wyrażona w metrach) wartości prędkości, jaką ma pojazd.
Jeśli auto przemieszcza się z prędkością 120 km/h, jego odległość od pojazdu przed nim powinna wynieść 60 metrów. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania, podczas którego obowiązkowo powinno się tę odległość zmniejszyć.
Komentarze