Jak zwrócić towar kupiony na raty - zwrot towaru na raty

Towar kupiony na raty. Jak go zwrócić?

Kupując towar na raty, zawierasz jednocześnie dwie umowy: umowę sprzedaży i umowę o tzw. kredyt wiązany. Jeśli jednak uznasz, ze decyzja o kredycie była pochopna, zawsze możesz się z niej wycofać.

Nie oznacza to jednak, że od razu możesz również zwrócić zakupiony towar.

Towar kupiony na raty: rezygnacja z kredytu

Od umowy o kredyt konsumencki (są nim m.in. raty) możesz odstąpić w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Liczy się data wysłania lub dostarczenia pisma z rezygnacją. Nie musisz podawać przyczyny swojej rezygnacji.

Uwaga! Jeśli nie minęło 14 dni od podpisania umowy, pop prosty składasz w sklepi pisemne oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytu (formularz powinieneś otrzymać podczas zakupów).

W przypadku zakupów zrobionych na odległość najłatwiej skorzystać z ustawowego 14- dniowego prawa do odstąpienia od umowy sprzedaży. Wtedy bez podawania przyczyny, możesz bezpłatnie zrezygnować z zakupów.

Wysyłasz sprzedawcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy, odsyłasz towar (na swój koszt) a umowa kredytu automatycznie ulega rozwiązaniu.

Towar kupiony na raty: powiadom bank

Choć to obowiązek sprzedawcy, dla pewności o rezygnacji możesz powiadomić bank (osobnym pismem). A co, jeśli pierwsza rata została już zapłacona? Kredytodawca ma obowiązek zwrócić Ci wpłacone już pieniądze (bez odsetek).

Kiedy odstąpisz od umowy kredytowej, bank, który udzielił kredytu musi w ciągu 7 dni zgłosić ten fakt do biura informacji kredytowej.

Kiedy możesz zwrócić towar kupiony na raty?

Jeśli zakupy były robione w sklepie stacjonarnym, nie masz ustawowego prawa do zwrotu niewadliwego towaru. Sprzedawca nie musi przyjąć zwrotu, a jeśli go przyjmie, to oznacza, że po odstąpieniu od umowy kredytowej za zakupy zapłacisz z własnej kieszeni.

Uwaga! Regulaminy wielu sklepów umożliwiają jednak zwroty. Warto to sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej.

Towar kupiony na raty też można zareklamować

Jeśli w zakupionym na raty towarze ujawni się wada, zawsze masz prawo do reklamacji z tytułu rękojmi lub gwarancji (jeśli udzielił jej producent), nawet jeśli jesteś w trakcie spłacania rat. Niestety, jeśli sprzęt został zabrany do serwisu na czas naprawy, termin spłaty raty nie ulega przesunięciu.

Jeśli towar zakupiony na raty stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu lub ustanowiony jest na nim tzw. zastaw rejestrowy, nie można sprzedać skredytowanego przedmiotu bez wiedzy kredytodawcy.  

Komentarze

Czytaj także...